Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Muhammetkalıy Abulgaziyev,  geçtiğimiz hafta içinde Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı özel hesabına gelen mali yardımı ve Türk şirketinden alınan tazminatı dağıtmak konusunda bir çalışma toplantısı düzenledi.

Abulgaziyev tarafından düzenlenen çalışma toplantıya, 16 Ocak 2017 tarihinde Bişkek yakınlarındaki Daça-Su köyünde  düşen  MyCargo (ACT) Havayolları’na ait  747-400F tipi kargo uçağı kazasında yaralananların temsilcileri katıldı.

Toplantıya başlayan Başbakan Birinci Yardımcı, Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı’nın özel hesabına aktarılan tüm paranın korunmakta olduğunu ve çok kısa bir zaman içinde uçak kazası kurbanların yakınlarına en adaletli şekilde dağıtılacağını hatırlattı.

Muhammetkalıy Abulgaziyev” Buna ek olarak, Hükümet tarafından verilen apartmanlarda kalan kaza etkilenenler, onların evleri ile ilgili sorunların çözülmesine kadar orda kalacak” dedi.

Kazada etkilenenlerden birisi Venera Şeyşenova, şu anda bir dizi yerel medyalarda uçak kazasından etkilenenlerin isyan etmek niyetinde olduğu hakkında haberlerin yayınlandığını kaydederek, “Kaza sonucunda yakınlarından ayrılan ve kazada etkilenen hiç kimse isyan etmek niyetinde değildir. O gün ailesinden ve yakınlarından ayrılan tüm vatandaş, yakınlarının hayatını kaybetmesine neden olan o korkunç olayı unutmak isteyerek, sessizce yas tutuyor. Şu anda, bizim için en önemli olanı da konut ve bize sağlanacak mali yardım ile ilgili sorunların çözülmesidir. Hükümet, bizim için büyük çalışmalar yürütüyor, özellikle komisyonun her üyesi yardımda bulunuyor. Hükümetin yardım konusunda bize verdiği sözü tutacağına inanıyoruz ve aynı zamanda bunun çok zor bir iş olduğunu ve bunun için sabırlı olmak gerektiğini de anlıyoruz” ifadelerini kullandı ve böylece onların isyan etmek niyetinde olduğu haberin yalan olduğunu sözlerine ekledi.

Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Muhammetkalıy Abulgaziyev, kazada etkilenenlerin konut meselesi ile ilgili sorunların çözülmesi için Hükümet tarafından tüm gerekli olan çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

16 Ocak pazartesi günü  yerel saatle 07.17’de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek yakınlarına düşen uçakta, dördü Türk mürettebat dahil 39 kişi hayatını kaybetti.MyCargo (ACT) Havayolları’na ait  747-400F tipi kargo uçağı Hong-Kong’dan İstanbul’a uçuyordu ve Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e yakıt ikmali  ve personel değişimi için inişi planlanmıştı.

Uçak, Manas Uluslararası Havaalanı’nda yoğun sis altında inişe geçtiği sırada  havalimanı pistinden 1,5-2 km uzaklıktaki Daça-Suu köyündeki evlerin üzerine düştü. Kazadan sonra 27 konut zarar gördü ya da kullanılamaz hale geldi. Daça-Suu köyü, Manas Havalimanı’nın batı tarafında yer alıyor.Köyde 425 evde yaklaşık 270 aile yaşıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.