Son ABD ve NATO güçleri de Afganistan’da Taliban ve El Kaide’ye karşı yirmi yıl süren savaşın odağındaki Bagram hava üssünden 1 Temmuz itibariyle çekildi.

Bu aynı zamanda Afganistan’daki yabancı güçlerin tamamen çekilişinin başlangıcı olabilir.

ABD Başkanı Joe Biden ülkedeki tüm Amerikan askerlerinin 11 Eylül tarihi itibariyle çekilmiş olacağını söylemişti.

Fakat ABD ve NATO birliklerinin Bagram üssünden çekilirken, Taliban güçleri ülkenin bir çok yerinde ilerleyişlerini sürdürüyor.

Bagram havaalanı ne kadar önemli?

Başkent Kabil’in 40 kilometre kadar kuzeyindeki bir köyden adını alan Bagram havaalanı 1980’li yıllarda Afganistan’ı işgal altında tutan Sovyet ordusu tarafından inşa edilmişti.

ABD ve müttefikleri 2001 yılında ele geçirdikleri hava alanını 10 bin asker barındırma kapasitesine sahip dev bir hava üssüne dönüştürdüler.

Havaalanında iki pist var ve sonradan yapılan 3,6 kilometre uzunluğunda. Buraya büyük askeri kargo ve bombardıman uçakları iniş yapabiliyor.

Havaalanında patlamalara karşı koruyucu duvarlarla çevrili 110 adet uçak park yeri var.

Associated Press’in haberine göre tesiste travma bölümü, üç ameliyathanesi ve diş kliniği de olan 50 yataklı bir hastane de bulunuyor.

Buradaki hangarlar ve binalardan biri de çatışmanın en şiddetli olduğu yıllarda ABD güçlerinin insanları gözaltında tuttuğu cezaevi. Küba’daki kötü şöhretli Amerikan askeri cezaevine atıfla burası Afganistan’ın Guantanamo’su olarak tanımlanıyordu.

Bagram, ABD Senatosu tarafından, ülkenin dış istihbarat örgütü CIA’nin dünyanın farklı yerlerinde El Kaide zanlılarını işkence yöntemlerine de başvurarak sorguladığı gizli gözetim merkezleri hakkındaki raporunda adı geçen yerlerden biriydi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.