THY, Rusya ve Güney Avrupa’daki bazı uçuşlarda yaşanan kayıplara rağmen Bogota, Panama, Atlanta, Hanoi, Seyşeller gibi yeni hatlarla 72.4 milyon yolcu hedefine ulaşacak

Türk Hava Yolları (THY) Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, Rusya ve Güney Avrupa’daki bazı uçuşlarda yüzde 10 yolcu kaybı yaşadıklarını; ancak açılacak yeni hatların katkısıyla yılsonu toplam yolcu hedefini koruduklarını söyledi. THY’nin 2016 yılı için yüzde 18 artışla 72.4 milyon yolcu hedefi bulunuyor. THY’nin Ocak-Mart döneminde yolcu sayısı yüzde 10.3 artışla 14.2 milyon olarak gerçekleşti.

İstanbul ve Ankara’da yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırılarının yarattığı güvenlik kaygıları ve Rusya ile Suriye konusunda yaşanan görüş ayrılığı nedeniyle milyonlarca turistin bu yaz Türkiye yerine başka ülkelere yönelmesinden endişe ediliyor.
İran’dan  büyük talep
Dubai’de gazetecilere açıklama yapan Olmuştur, “Talebi tetikleyecek yeni hatlar açıyoruz. Yıl sonu yolcu hedeflerimizi yakalayacağımızı düşünüyorum” dedi. Olmuştur, söz konusu yeni hatlar arasında Bogota, Panama, Atlanta, Hanoi, Seyşeller, Slovakya ve Hırvatistan’ın bulunduğunu belirtti. İran uçuşları için de artan bir taleple karşılaştıklarını ifade eden Olmuştur, bu ülkeye yönelik uçuşlarda bu yıl yüzde 15 kapasite artışı öngördüklerini söyledi.
2020’ye kadar 139 uçak alınacak
FİLO genişletme ve gençleştirme çalışmaları doğrultusunda bu yıl 35 yeni uçağı teslim alacaklarını belirten Ahmet Olmuştur, 311 olan uçak sayısını 2020’de 450’ye çıkarmayı planladıklarını söyledi. Star Alliance’ın yanı sıra, ABD ve Afrika’da “kod paylaşım anlaşması” gibi işbirlikleri üzerinde çalıştıklarını belirten Olmuştur, herhangi bir havayolunda ortaklık ya da hisse alımına gitme planları bulunup bulunmadığı ile ilgili soru üzerine de, “Hayır,yok” yanıtını verdi.(Gazete Vatan)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.