Güney Kore Yüksek Mahkemesi Perşembe günü Asiana Airlines’ın Incheon-San Francisco arasında günde bir kez gerçekleştirdiği seferlerini 45 gün süreyle yasaklanma kararını onadı.

Güney Kore Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, söz konusu kaza ile ilgili olarak Air Asiana’ya 45 gün süreyle San Francisco Uluslararası Havalimanı’na(SFO) sefer yapmasını yasaklamış ve Air Asiana bu karara itiraz etmişti.

Bakanlığın yasaklama gerekçesi ise “Şirketin kaza öncesi bazı uçuş güvenlik bilgilerinin ilgili makamlarla paylaşmaması” olarak açıklanmıştı.

Şirketin cezaya ilişkin itirazını ret eden Yüksek Mahkeme, yetersiz personel eğitiminin kazanın ana nedeni olduğunu ve Bakanlığın cezasının yerinde olduğuna hükmetti.

Ulaştırma Bakanlığının yaptığı açıklamada göre, uçuş yasağının Şubat ayında yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Air Asiana’nın seferden men edilmesinin faturasının 9,3 milyon dolara mal olacağı  bildirilirken, şirket hisselerinde belirgin bir düşme yaşanmadığı da gelen bilgiler arasında.

*

6 Temmuz 2013 günü Asiana’nın B777-200ER uçağı,  ile uçak pist başındaki kayalıklara ana iniş takımı ve kuyruğunu çarptı. Kazada uçakta bulunan 291 kişiden 3 Çin uyruklu yolcu hayatını kaybederken,  aralarında 1 pilot ve 8 kabin ekibinin bulunduğu 49 kişi de ağır yaralanmıştı.

Amerikan Ulusal Ulaşım Güvenlik Dairesi (NTSB) , yayımladığı kaza raporunda,kazanın temel nedeni olarak  ,”kokpit ekibinin,  otomasyon sistemine aşırı güvenme sonucu kötü yönetim göstererek uçağı alçak ve yavaş uçurup pist başına çarpması”  gösterilmişti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.