Air Berlin, 2017 yılında iflas başvurusunda bulundu. Havayolunun iflas etmesinden beş yıl sonra binlerce yolcu biletlerinin parasını geri aldı. İflas yöneticisine göre, 16 bin müşteriye toplam üç milyon avro ödendi. Bu müşteriler 15 Ağustos 2017’de iflas başvurusunda bulunduktan sonra aldı. Air Berlin düşen uçuş operasyonlarını durdurduğu için artık kullanamadılar. Geri ödemeler, iflastan sonra açılan bir emanet hesabı ile güvence altına alındı.

Bir zamanlar ikinci en büyük Alman havayolu şirketinin yüz binlerce yolcusu hala alacaklı olarak para bekliyor. Nedeniyse iflas başvurusundan önce bilet satın almaları. Halen  ne kadar para alıp alabileceklerini öğrenmeleri muhtemelen yıllar alacak.

Alman Basın Ajansı’nın iflas idarecisi Lucas Flöther’in bir sözcüsü, “Bu muazzam ölçüde bir prosedürle, bu muhtemelen en az beş yıl alacak. Bildiğimiz kadarıyla, bir milyonu aşkın alacaklı sayısı Almanya’nın iflas tarihinde eşi görülmemiş bir rakam. İddiaları kontrol etmek de buna bağlı olarak çok uzun zaman alıyor. Yaklaşık 1,1 milyon talep kontrol edildi.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.