Kanada Genel Valisi Mary Simon, kaptan pilot Judy Cameron’a Kanada Nişanı ünvanını verdi. Madalya ve unvan, bir seferde yalnızca 24 kişiye verilen Liyakat Nişanı’ndan sonra ülkenin bahşettiği en yüksek ikinci ve en yüksek rütbe. Cameron, 1978’de 23 yaşındayken Air Canada’nın ilk kadın pilotu oldu. 23.000’in üzerinde uçuş saatiyle 40 yıllık kariyerinde Douglas DC-3, Twin Otter, Hawker Siddeley 748, DC-9, Lockheed 1011, Airbus 320, Boeing 767 ve Boeing 777 ile dünyanın en ücra köşelerine uçtu. 2015 yılında emekli oldu.

Konuya ilişkin konuşan Air Canada Başkan Yardımcısı, İnsan Kaynakları ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Arielle Meloul-Wechsler, “Air Canada’daki herkes adına, Judy’yi Kanada’nın üstün başarısını, topluma bağlılığını ve ulusa hizmetini takdir eden ve bu ülkede bir fark yaratırken başkalarının hayatlarını zenginleştiren en yüksek onurunu aldığı için selamlıyor ve alkışlıyoruz . Judy, tüm kariyeri boyunca bir öncü oldu ve yeni nesil kadın pilotlar için muazzam bir elçi, yorulmaz akıl hocası ve ilham kaynağı olmaya devam ediyor. En içten tebrikler Judy!”

Judy CameronNisan 1978’de 23 yaşındayken Kanada’nın en büyük havayolu şirketi Air Canada tarafından işe alınan ilk kadın pilot oldu. 1975’te Selkirk College’ın Havacılık Teknolojisi Programı’ndan mezun olan ilk kadındı. 40 yıl ve üzeri uçuş kariyeri boyunca 23.000 saatte DC-3, Twin Otter, Hawker Siddeley 748, DC-9, Lockheed 1011, Airbus 320, Boeing 767 ve Boeing 777 ile dünyanın en uzak köşelerine uçtu.  2015’te emekli oldu. O yıl Uçuş Operasyonları kategorisinde Elsie MacGill Kuzey Işıkları ödülünü aldı ve 2016’da 99’lar (Uluslararası Kadın Pilotlar Örgütü) tarafından Kanada posta pulunda fotoğrafı yer aldı. Bugün Kaptan Cameron, Northern Lights Aero Foundation ile yeni nesil kadın pilotlara danışmanlık ve destek gönüllü çalışmalarına devam ediyor.

2019’da Air Canada, gelecek nesil kadınların onun çığır açan adımlarını takip etmelerine yardımcı olmak amacıyla onuruna Kaptan pilot Judy Cameron Bursunu başlattı. Bugüne kadar, genç kadınların geleneksel olmayan profesyonel havacılık kariyerlerini ticari pilotlar veya uçak bakım mühendisleri olarak sürdürmelerine yardımcı olmak için sekiz  kişiye burs desteği verildi.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.