Air Malta zor günler yaıyor.Ada devletinin ulusal havayolu şirketi yıllardır zarar ediyor. Bu nedenle hükümet, havayoluna 290 milyon avroluk bir yardım paketi ile destek vermek istiyor. Ancak, bunun için AB’den izni gerekiyor.

Geçen yıl Malta, Brüksel’de planla ilk denemede başarısız oldu. Havayolu 2012’de  bir kez devlet yardımı aldığından, ikinci girişim için de pek şanslı gözükmüyor. Malta hükümeti ile AB Komisyonu arasında görüşmeler sürüyor. İşler ters giderse Hükümetin bir B planı var.

Daha az personele sahip yeni havayolu

 Başkent  Valletta’daki hükümet alternatif bir yaklaşım geliştirdi. Buna göre, Ekim ayı sonunda Air Malta’yı feshedecek ve aynı zamanda yeni bir havayolu kuracaktı. Alitalia ve halefi havayolu ITA Airways ile İtalya’da yapılanlara benzer bir yaklaşım planlanıyor.

Bu kpsamda,  Air Malta çalışanlarının işten çıkarılması ve bazılarının yeni havayoluna geri alınması planlanıyor ( Her ne kadar düşük maliyetli havayollarından daha kötü şartlarda olsa da). Bu, daha az personel ve daha az borçla yeni bir başlangıç ​​anlamına geliyor.  The Shift haber portalının edindiği bilgiye göre,Air Malta kardeş şirketi Malta Med Air’in planlarda rol oynayıp oynamayacağına henüz karar verilmedi.

Air Malta, üç Airbus A320-200 ve dört A320 Neo’dan oluşan filosu bulunuyor. Ağustos 2022 itibariyle Almanya’da Düsseldorf ve Berlin’e, İsviçre’de Cenevre’ye ve Avusturya’da Viyana’ya uçuyor. Haberle ilgili Malta Hükümeti ile Air Malta’nın, The Shift’e yorum yapmaktan kaçındığı kaydedildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.