AirAsia Group Bhd. aircraft stand on the tarmac at Kuala Lumpur International Airport 2 (KLIA 2) in Sepang, Selangor, Malaysia, on Monday, Aug. 24, 2020. AirAsia is scheduled to report its quarterly results on Aug. 28. Photographer: Samsul Said/Bloomberg

AirAsia’nın düşük maliyetli bir iştiraki olan AirAsia Filipinler, uçuş ve kabin ekibi üyeleri de dahil olmak üzere ön saflardaki çalışanlarının %98’ini şimdiden aşıladığını söyledi.

Havayolu, personel aşılama promosyon kampanyasının dört ayında, 217 AirAsia Filipinler uçuş görevlisinden 213’ünün ve 109 pilottan 106’sının COVID-19 virüsüne karşı ikinci doz aşı aldığını söyledi. Bu, uçuş ve kabin ekibinin %98’ine tekabül ediyor. 

Havayolunun check-in kontuarının ve biniş kapısı personelinin yaklaşık %92’si de aşı oldu. Havayoluna göre,  ofis departmanlarının çalışanlarının yanı sıra ramp görevlilerinin hepsi aşılandı.

Aslında, hamile kadınlar da dahil olmak üzere sağlık veya kişisel kaygılar nedeniyle yalnızca 24 personel aşılanmamış durumda. AirAsia Filipinler’in CEO’su Ricky Isla’ya göre, aşılanmamış çalışanlar sürekli olarak izlenecek ve “koşullar izin verir vermez” aşılarını yaptırmaları için teşvik edilecek.

Isla, “Mevcut yüksek enfeksiyon oranı göz önüne alındığında, güvenlik açısından, yalnızca aşılanmış olanların ofise dönmesine izin verilecek ve henüz aşı yaptırmamış olanlar evden çalışmaya teşvik edilecek” dedi. 

AirAsia Filipinler, havayolu çalışanlarının tam olarak aşılanmasının yanı sıra sıkı sağlık ve hijyen protokollerinin yolcuları uçmaya teşvik edeceğini umuyor. 

Isla, “AirAsia’da, tam olarak aşılanmış bir iş gücüne sahip olmanın, çalışanlarımızı COVID-19’a karşı koruyacağının yanı sıra misafirlerimizi ve uçtuğumuz toplulukları da koruyacağına inanıyoruz.” vurgusunda bulundu.

AirAsia Group CEO’su Tony Fernandes ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Aşıların tüm kilit pazarlarımızda hızlanması, bizi gökyüzüne güçlü bir dönüş için hazırlıyor. Biz her zaman insanlarla ilgili olduk ve bu sadece kendi çalışanlarımızla sırlı değil. Sıkı sağlık ve hijyen protokolleri ve sağlam standart çalışma prosedürleriyle, misafirlerimizin tekrar seyahat ederken 360 derecelik bir gönül rahatlığına sahip olacağından emin olabilirsiniz.” dedi. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.