Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkAirbus, Singapur Airshow 2022’de yeni çok yönlü H225M helikopterlerini sergiliyor

Airbus, Singapur Airshow 2022’de yeni çok yönlü H225M helikopterlerini sergiliyor

Singapur Savunma Bakanlığı (MINDEF), 1983’ten beri Singapur Hava Kuvvetleri filosunda hizmette olan ve yaşlanan AS332M Super Puma filosunu yenilemek üzere 2016 yılında Airbus Helicopters ile imzalanan sözleşme kapsamında çok yönlü H225M helikopteri siparişi verdi.

İlk H225M teslimatı, Mart 2021’de gerçekleşti ve şu an 4 adet helikopter filoda hizmet veriyor. “Süper Puma’lara kıyasla H225M, daha uzun menzile, daha iyi uçuş performansına ve daha geniş yük kapasitesine sahip. Navigasyon, iletişim ve otomatik pilot sistemleri de önceki modele kıyasla daha gelişmiş” dedi Singapur Hava Kuvvetleri’nin H225M pilotu Kaptan Aruno Segaran.

Singapur Savunma Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, H225M,175 knot (324 km/s) maksimum hıza, 11,200 kg maksimum kalkış ağırlığına ve 400 nm’nin üzerinde menzile sahiptir ve helikopter, sedyeli 11 kişi de dahil olmak üzere 20’den fazla personel ağırlayabilir ve 4,750 kg’a kadar asılı kargo taşıyabilir.

Helikopter, elektro-optik ve kızılötesi (EO/IR) sensörler, bir adet personel bulma sistemi, bir hava radarı,entegre bir elektronik savaş paketi ve bir uydu iletişim (satcom) sistemi ile donatıldı. Uçakta ayrıca radar uyarı alıcıları, füze uyarı sistemi ve Elbit Systems tarafından sağlanan lazer uyarı alıcıları da bulunuyor. 

Ayrıca H225M’ler, 12.7 mm ve 20 mm veya 68 mm silah podları ile ve ayrıca nokta savunması için 7.62 mm makineli tüfeklerle donatılabilir.

Teslimatların başlamasından bu yana, Singapur Hava Kuvvetleri’ne ait H225M’lerden en az biri Şubat 2022’de gerçekleştirilen terörle mücadele tatbikatına katıldı ve bu da helikopterin Hava Kuvvetleri Özel Harekât Görev Gücü ile birlikte çalışmasını gerektirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

AKINCI İHA düşen helikopteri nasıl buldu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti. Dağlık bir alana düşen ve İran...

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...