Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus ve Kansai Havalimanları, Japonya’daki Kansai Uluslararası Havalimanı, Osaka Uluslararası Havalimanı ve Kobe Havalimanı olmak üzere üç havaalanında hidrojen kullanımını araştırmak için bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı.

Airbus tarafından 10 Haziran’da ortaklaşa yapılan açıklamada, “Airbus ve Kansai Havalimanları, havacılık endüstrisinin karbondan arındırılmasını desteklemek için hidrojenin sunabileceği potansiyel fırsatları tanımlamak için özel uzmanlıklarından yararlanacak” denildi.

Airbus’ın Kuzey Asya Bölgesi Başkanı Stéphane Ginoux, “Hidrojen, yenilenebilir enerjiden üretilebildiği ve emisyon üretmediği için en umut verici sıfır emisyon teknolojilerinden biri; yenilenebilir hidrojen, yalnızca uçakların değil aynı zamanda havalimanıyla ilgili tüm kara taşımacılığının da karbondan arındırılmasına yardımcı olacak.” dedi.

Airbus, her üç havalimanında yer operasyonları için uçak özellikleri, filo enerji kullanımı ve hidrojenle çalışan uçaklar hakkında bilgi sağlarken, Kansai Havalimanları  hidrojen yakıtlı uçakların tanıtımı için havalimanlarında gereken altyapı geliştirmeyi inceleyecek.

Kansai Havalimanları CEO’su Yoshiyuki Yamaya, “İşlettiğimiz üç havalimanı için 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşma hedefi belirledik ve önde gelen uçak üreticisi Airbus ile yaptığımız bu ortaklık bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olacak Japonya, hidrojen geliştirme alanında çok aktif bir ortama sahip.” vurgusunda bulundu.

Ortaklık, Japonya’da bir havalimanı işletmecisi ile imzalanan türünün ilk örneği.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.