Airbus, perşembe günü Qatar Airways ile 50 A321neo yolcu uçağı için yapılan sözleşmeyi feshetmişti.

Havayolu da buna bir videoyla yanıt verdi.

*

Qatar Airways daha önce uçak üreticisinden sözleşmeye dayalı tazminat olarak 618 milyon dolar talep etmişti.

Uçak üreticisi Airbus, iki şirket arasında aylardır süren anlaşmazlık tırmanmaya devam ederken, Perşembe günü Qatar Airways ile 50 A321neo yolcu uçağı için bir sözleşmeyi feshetti.

Konuya aşina olan kişilere atıfta bulunan Bloomberg, en son gelişmenin devam eden A350 boya krizi anlaşmazlığıyla ilgili bir başka oturumun Nisan ayında gerçekleşmesinin planlandığı İngiltere Yüksek Mahkemesi’ndeki bir duruşma sırasında geldiğini bildirdi.

Airbus sözcüsü, “Qatar Airways ile 50 adet A321 sözleşmesini haklarımıza uygun olarak feshettiğimizi teyit ediyoruz” dedi.

Qatar Airways ve Airbus, uçaklardaki yıldırımdan korunma alt katmanının korozyonu konusunda geçen yıldan beri çekişme içinde. Airbus, kusurun A350’nin güvenliği için bir risk oluşturmadığını savunuyor.

Airbus,kusuru bir “yüzey boyası” sorunu olarak nitelendirirken, Katar havayolu, boyanın altında, yıldırım iletkeni olarak kullanılan Genişletilmiş Bakır Folyo (ECF) ve kompozit gövdeyi etkileyen sorunlarla ilgili endişelerini dile getirdi.

Buna karşılık,  Katar Sivil Havacılık Otoritesi (QCAA), 21 A350 uçağını yere indirdi. Karar, Qatar Airways’i uçak sıkıntısıyla karşı karşıya bıraktı, çünkü toplam yere inmiş jetler mevcut A350 filosunun %40’ını temsil ediyor.

Uçak üreticisinin önlem almamasına yanıt olarak Qatar Airways, geçen yıl Aralık ayında Londra’daki Yüksek Mahkeme’de Airbus aleyhine yasal işlem başlattı.

Airbus tarafından feshedilen sözleşme, A350’lerle ilgili ilk anlaşmazlıktan ayrı bir konu. 2011 yılında Qatar Airways, 6.35 milyar dolarlık bir anlaşmayla A320neo için sipariş vermişti.

Airbus’ın Qatar Airways ile olan sözleşmesini feshetme kararı, havacılık endüstrisinde “nadir bir hareket” olarak tanımlandı ve bir uçak üreticisinin bir havayolu tarafından verilen siparişi ilk kez iptal etti.

Qatar Airways’in uçak üreticisi ile A350’ler konusundaki anlaşmazlığına rağmen uçakları teslim almayı planladığı için Airbus’ın kararına karşı çıkması bekleniyor.

İlk A321neo’nun Şubat 2023’te teslim edilmesi bekleniyordu.

Bloomberg ayrıca Airbus’ın savunmasını 25 Şubat’a kadar Yargıç David Waksman’a sunmasının beklendiğini kaydetti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.