İtalyan Alitalia Hava Yolları aleyhine bir dosya hazırlayan haftalık L’Espresso dergisinin bugünkü sayısının kabine sokulması yasaklandı.

Türkiye’yi saymazsak Avrupa’da ilk kez bir hava yolu kabinde bir derginin dağıtılmasını yasakladı.

İtalyan hava yolları Alitalia, kurum hakkında bir dosya hazırlayan ve “Alitalia’yı kim katletti!” kapağı ile yayınlayan haftalık siyasi dergi “L’Espresso”yu kabine sokmama kararı aldı.

“L’Espresso”  Alitalia’nın üçüncü kez iflas riski ile karşılaşma gerekçelerini anlatan makalesinde yanlış yönetim ve Etihad Hava Yolları ile ortaklığın fayda yerine zararlarını sıralayarak “Alitalia’yı kim katletti! başlığı ile üst yönetimi suçladı. Dergi son 10 yılda şirketin devletten 7 Milyar Euro sübvansiyon aldığını hatırlatarak Ocak ayı sonunda 2 bin çalışanının işine son vereceğini öne sürdü.

Maddi sıkıntı yüzünden İstanbul dahil bir çok kentlere seferlerini kaldıran Alitalia’nın can cekiştiğini ve ortak Etihad’ın bu konuda radikal bir karar allma arifesinde olduğunu hatırlatan L’Espresso dergisi yönetimi basılan son sayının Alitalia tarafından yolculara sansür edilmesini şiddetle kınayarak “İtalya’da haber alma özgürlüğü katledilmiştir.

Bu kararı kınıyoruz ve hatadan bir an önce dönülmesini istiyoruz.

(Reha Erus)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.