Türkiye ile ilişkilerde gerilimi tırmandırmak istemeyen Alman hükümeti sürpriz bir diplomatik adım attı. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Ayşe Nur Bahçekapılı’yı  dün TBMM’deki makamında ziyaret ederek milletvekiliyle bir süre görüştü.

Diplomatik pasaportunu çaldıran Bahçekapılı, elindeki geçici pasaportta vize bulunmaması nedeniyle Köln/Bonn havalimanında bir süre bekletilmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşananlara sert tepki göstermesi ilişkilerde gerginliğe yol açmıştı.

Büyükelçi Erdmann’ın, Bahçekapılı’nın havalimanında beklemek durumunda kalmasından ötürü duyduğu üzüntüyü aktarırken havalimanı polisinin standart kurallar doğrultusunda hareket ettiğini anlattığı belirtildi.

25 Alman yetkili bekletildi

DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, krizden bu yana diplomatik pasaport sahibi 25 Alman yetkili havalimanlarında bekletildi, ayrıntılı kontrollerden sonra uçaklarına binmelerine izin verildi. Ankara, İstanbul ve İzmir’deki havalimanlarında pasaport kontrollerinde 1 ila 2 saat arasında bekletilenler arasında Alman diplomatların yanı sıra diplomatik pasaport sahibi polis ve askeri yetkililer de bulunuyor. Bir kişinin bu kontroller nedeniyle uçağını kaçırdığı belirtildi.

Yaşananlardan rahatsızlık duyan ancak Türkiye ile gerginliği tırmandırmak istemeyen Almanya, diplomatik temaslarıyla sorunun aşılması için çaba gösteriyor.

Büyükelçi’den Dışişleri’ne ziyaret

Öte yandan Büyükelçi Erdmann’ın, pazartesi günü Türk Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduğu ve Bahçekapılı’nın havalimanında bir süre beklemesine neden olan olaylara açıklık getirdiği öğrenildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.