Korona krizi nedeniyle iflasın eşiğine gelen ve devlet yardımlarıyla ayakta durmaya çalışan Avrupa’nın en büyük turizm şirketi TUI’ye yeni yardımların önü açıldı.

AB Komisyonu’nun rekabetten sorumlu komiserliği, Almanya’da TUI’ye yapılması planlanan 1 milyar 250 milyon euroluk yardıma onay verdi. Komisyonun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager, “Çok sayıda diğer turizm şirketi gibi TUI de korona krizinden ağır darbe aldı” dedi. TUI’ye yapılması planlanan yeni devlet yardımını “gerekli, uygun ve ölçülü” sözleriyle değerlendiren AB yetkilisi, Alman devletinin rekabet ihlallerini engellemek için yardımları belli koşullara bağlayacağını da sözlerine ekledi.

Turizm devi TUI’ye yapılması planlanan yardım, özel yatırımcıların da dahil olduğu büyük bir destek paketinin parçası. AB Komisyonu’nun rekabetten sorumlu üyesi Vestager, “Sermaye yapısının yeniden düzenlenmesine özel yatırımcıların da dahil olmasını memnuniyetle karşılıyorum; bu daha az devlet yardımını gerekli kılıyor ve TUI’nin rahatlamasına katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

TUI, geçen yıl iki kez milyarlık yardım paketleriyle desteklenmişti. İlk büyük Alman şirketi olarak geçen yılın bahar aylarında Alman Kalkınma Bankası KfW’den 1 milyar 800 milyon euroluk yardım alan TUI, Eylül ayı sonunda da tahvil programı ve krediler ile 1 milyar 200 milyon euroluk kredi paketinden faydalanmıştı.

HİSSEDARLARDAN DESTEK

Hissedarlar, TUI AG’nin olağanüstü toplantısında sermaye artırımına ve Alman devletinin yüzde 25’e kadar TUI’ye ortak olmasına onay verdi.

Avrupa’nın en büyük seyahat grubu TUI AG’nin hissedarları, genel kuruldaki tüm maddeleri onayladı.

Hissedarların onayladığı gündem maddeleri arasında, Alman devletinin TUI’nin hisselerinin yüzde 25’ini alması ve 500 milyon euro sermaye artırımına gidilmesi gibi kritik maddeler de yer alıyordu.

Bilindiği üzere TUI, hisse arttırımını ve devlet desteğini kapsayan 1,8 milyar euroluk yeni bir paket üzerinde anlaşmaya varmıştı. Anlaşmanın hayata geçebilmesi için hissedarların onayı gerekiyordu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.