Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Bulgaristan seyahatinde kullanması planlanan devlet filosuna ait uçağın motorunda tespit edilen sorun nedeniyle uçak yerde kaldı Maas, Bulgaristan’a gecikmeli olarak gidebildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Bulgaristan’da gerçekleştireceği temaslar için Pazar günü öğleden sonra Sofya’ya hareket etmesi planlanmıştı. Uçuşa hazırlanan devlet filosuna ait Airbus A321 tipi uçağın motorunda tespit edilen sorunun çözümü için mühendisler devreye girerken Maas’ın seyahati aksadı. Maas’ın uçağı bir saat gecikme ile havalanabilirken Bulgaristan programı gecikme nedeniyle yeniden düzenlendi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, son üç ayda üçüncü kez devlet filosundaki uçakların azizliğine uğradı. Şubat ayında Mali’nin başkenti Bamako’da yine motor arızası nedeniyle mahsur kalan Maas, geçtiğimiz ay da New York seyahatinde içinde bulunduğu uçağın tekeri iniş sırasında paylaşmıştı.

FİLONUN YENİLENME ZAMANI GELDİ

Almanya devlet havacılık filosunda protokol uçuşları için 14 uçak bulunuyor. Ancak son bir yıl içerisinde filodaki uçakların hemen hemen tamamı farklı sorunlar çıkartarak programların aksamasına neden oldu.

Nisan ayında yaşanan sorunlar nedeniyle Almanya devlet havacılık filosunda yer alan uzun menzilli Airbus A340 tipi uçakların değişimi için Airbus A350-900 tipi üç uçağın sipariş edilmesine karar verildi. Filodaki diğer uçakların değişimi konusunda ise çalışmalar devam ediyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.