Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Almanya Havalimanları’nda cuma günü grev var

Almanya merkezli bir sendika olan Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft (ver.di, Birleşik Hizmetler Sendikası), işçilerin yedi Alman havalimanlarında greve gideceğini duyurdu ve bu potansiyel olarak hava trafiğinin tamamen “durmasına” neden olabilir.

Kamu sektöründe çalışan sendika üyeleri ile havacılık emniyeti ve yer hizmetleri çalışanları 17 Şubat  Cuma günü greve gidecek

Grevlerden, Frankfurt Havalimanı (FRA), Münih Havalimanı (MUC), Stuttgart Havalimanı (STR), Hamburg Havalimanı (HAM), Dortmund Havalimanı (DTM), Hannover Langenhagen Havalimanı (HAJ) ve Bremen Havalimanı (BRE) olmak üzere yedi havalimanı etkilenecek.

Ver.di başkan yardımcısı Christine Behle, “Çalışanlar, önceki müzakerelerde hiçbir sonuç elde edilemediği için ilgili işverenler üzerinde ortaklaşa baskı yapıyor. Kamu hizmetinde, teklifsiz ikinci tur müzakerelerle karşı karşıyayız ve çalışanlarla işverenlerden, Şubat ayında pazarlık teklif vermelerini talep ediyoruz. yer hizmetlerindeki işgücü açığı ‘felaket’, bu nedenle 2022 yazının durumundan kaçınmak için “cazip bir ücret artışına” ihtiyaç var.” dedi.

Behle’ye göre,, “Enflasyon, yüksek enerji ve gıda fiyatları”nın “birçok işçinin artık kira ödemeyi veya buzdolabını nasıl dolduracağını bilmemesine” neden oldu. Sonuç olarak, işçilerin “yaşamak için önemli ölçüde daha fazla paraya ihtiyacı var.”

ver.di’den yapılan açıklamada, sendika eylemi nedeniyle “gecikmeler, iptaller ve hatta hava trafiğinin kısmen durmasının, özellikle iç hat hava trafiğinde güçlü bir etki yaratmasının beklendiği” belirtildi. Sendika, grevleri iki gün önceden duyuru yoluyla yolculara bildirimde bulundu ve “alternatif seçeneklere geri dönmelerini” sağladı.

Grevlerden Suriye ve Türkiye’ye yardım uçuşları muaf tutulacak.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR