Almanya’da Berlin, Hamburg ve Stuttgart havaalanlarında yer personeli uyarı grevine çıktı.Onlarca uçuş  yapılamadı.

Birleşik Hizmet Sendikası‘nın (ver.di) çağrısıyla yapılan greve Stuttgart’ta 300 yer personelinin tümü katıldı. Bagaj hazırlama işlemelerinde kuyrukların oluştuğu, seferlerin ertelendiği bildirildi. Hamburg’da bagaj hazırlama, yolcuların uçağa taşınması ve uçakların buzlarının temizlenmesi alanlarında grev yapıldı. Grevin uçuşları önemli ölçüde etkilemediği belirtildi.

Evrensel’in haberine göre,grevden en fazla etkilenen havalanları ise Berlin’deki Tegel ve Schönefeld havaalanları oldu. Sadece Berlin Schönefeld Havaalanı’nda 22, Tegel Havaalanı’nda ise 112 uçuş yapılamadı.

Yer personeliyle ilgili TİS görüşmelerinin çıkmaza girmesi üzerine ver.di bugün saat 11.00’e kadar uyarı grevine gidilmesini kararlaştırmıştı. Berlin’de işveren herhangi bir teklifte bulunmazken, Hamburg ve Stuttgart’ta kabul edilmesi mümkün olmayan teklifler yapıldı.

Sendika yer personeli için daha iyi ücret ve daha iyi mesleki ilerleme olanağı talep ediyor. Cuma günü tekrar masaya oturulacak olan 2000 personelin çalıştığı Berlin havalanlarında saat ücretinin 1 avro arttırılması isteniyor. Stuttgart havaalanı için ise saat ücretinin 2 avro arttırılması talebiyle Pazartesi günü tekrar görüşme yapılacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.