Almanya’nın İncirlik Üssü’nde kurmak istediği askeri tesisler konusunda esasa ilişkin konularda mutabakat sağlandı. ‘Teknik Düzenleme’ olarak adlandırılan anlaşmanın yakında imzalanması bekleniyor.

Almanya’nın, İncirlik hava üssünde kurmak istediği askeri tesisler konusunda Türkiye ile süren görüşmelerde esasa ilişkin ilkesel mutabakatın sağlandığı öğrenildi.

Konuyla ilgili DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü bu gelişmeyi doğruladı. Sözcü, görüşme sürecinin devam ettiğini belirtirken, “Ancak esasa ilişkin temel konularda uzlaşma sağlandı” açıklamasını yaptı.

Teknik Düzenleme Anlaşması

Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu bulunan Alman uçakları ve görev yapan personel için inşa edilmesi planlanan tesisler ve ilave altyapı çalışmalarının, Türk-Alman Teknik Düzenleme anlaşması (Technical Arrangement) ile düzenleneceğini söyledi.

Almanya’nın talepleri, Suriye’de IŞİD’le mücadele kapsamında bir süredir İncirlik’te konuşlu bulunan Alman birliğinin görevini daha etkin bir şekilde yerine getirebilmesini, bu amaçla üste Almanya için ayrılan alanda gerekli tesislerin inşa edilmesini, altyapının geliştirilmesini amaçlıyor.

Edinilen bilgilere göre, Almanya’nın talepleriyle ilgili yapılan müzakerelerde mutabakata varılan konular, her iki ülkenin yetkili mercileri tarafından halen inceleniyor.

Almanya ile Türkiye arasında İncirlik Mutabakatı Sağlandı2

Geçici Hangarlar Kuruldu

Türkiye’de görevli olan Panavia Tornado uçakları için 2 adet geçici hangar kurulu tamamlandı. Uçak bakım ekiplerinin yaz günlerinde çalışması için yapılan hangarlar kullanılmaya başlandı.

Almanya Hava Kuvvetleri personelinin alışık olmadığı şekilde yaz boyunca 35 derecenin üzerinde seyretmesi beklenen hava koşullarının personelin çalışma koşullarını engellememesi için önlem olarak geçici kapalı çalışma alanları oluşturuldu.

Yan yana inşa edilen iki hangar birer Panavia Tornado uçağının bakım işlemleri için sığabileceği ölçülere sahip.

Her biri 1,6 ton ağırlığında 80 beton plaka ile temellendirilen geçici hangarların gövdesi ise çelik malzemeden yapılarak monte edildi. İki günlük çalışma ile iskeleti tamamlanan hangarlar bir günlük kaplama çalışması sonrasında kullanıma hazır hale getirildi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.