Norwegian Hava Yolları’nın bir süredir İspanya’da tutulan Boeing 737 MAX 8 uçağının şirketin ana üssünün bulunduğu Stockholm’e uçuşuna Almanya tarafından izin verilmedi.

10 Mart’ta Etiyopya Hava Yolları’na ait Boeing 737 MAX 8 uçağının düşmesi sonrasında Dünya genelinde durdurulan 737 MAX uçuşları bazı istisnalar ile devam ediyor. Boeing’in gerçekleştirdiği üretim sonrası test ve sistem kalitifasyon uçuşlarının yanı sıra hava yolu şirketleri uçuşların durdurulması sonrasında farklı havalimanlarında tuttuğu 737 MAX uçaklarını özel izinlerle daha uzun süreli tutulacakları farklı havalimanlarına yolcusuz olarak uçurabiliyor.

Bu uçuşlardan birisi de Norwegian Hava Yolları tarafından İspanya’nın Malaga Havalimanı’ndan İsveç’in Stockholm Havalimanı’na gerçekleştirilmek istendi. SE-RTB tescilli Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının gerçekleştireceği uçuşa Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı tarafından izin verilirken uçuş Alman Sivil Havacılık Kurumu’nun engellemesine takıldı. İspanya’nın güneyinden havalanan ve İspanya ve Fransa hava sahası üzerinden uçan uçağın Alman hava sahasına girmesine izin verilmedi. Fransa, Almanya sınırında bir süre tur atarak sürecin ilerlemesini bekleyen uçak sonrasında Paris Vatry Havalimanı’na iniş gerçekleştirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.