Alman basınında yer alan havalimanlarındaki personel açığının giderilmesi için ‘yabancı çalışan alınacağı ve Türkiye’den kalifiye işçi aranacağı’ haberine ilişkin açıklama yapıldı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü, herhangi bir ülke ismi anmadan açığın giderilmesi için yabancı işçi seçeneğine yöneldiklerini doğruladı.

Almanya, Covid-19 sınırlamalarının kalkması ve yaz sezonu seyahatlerin artmasıyla birlikte havaalanlarında oluşan iş yükünü hafifletmek için yabancı işçi almaya hazırlanıyor.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, standart maaş verilecek ve kalacak yer temin edilecek geçici işçiler için yapılacak güvenlik değerlendirmelerinin yaklaşık iki hafta süreceğini söyledi. Yabancıların bagaj taşıma gibi işlerde çalıştırılabileceği belirtiliyor.

Avrupa’daki yolcular, Covid-19 karantinalarının ardından havalimanlarında personel sıkıntısından dolayı uzun kuyruklarla karşı karşıya kalıyor.

ADV Havaalanı Derneğine göre, güvenlik, check-in ve uçak idaresindeki yaklaşık beş işten biri boş.

ABL Uçak Yer Hizmetleri Çalışanları Derneği Başkanı Thomas Richter, “Büyük olasılıkla Ağustos ayından itibaren üç ay boyunca 1.000 ila 2.000 işçinin içeri alınmasına izin verilmesini bekliyor.” dedi. Reuters’e konuşan Richter, “Yıl sonuna kadar en fazla altı aylık bir zaman dilimi iyi olurdu. Bu, sorunu çözmüyor, ama kesinlikle yardımcı oluyor.” diye konuştu

Almanya Polis Sendikası Başkanı Andreas Rosskopf, yeni işe alınan yabancı işçilerin ek güvenlik gerektiren pozisyonlar için tercih edilmemesi konusunda uyardı.  Rosskopf, “Güvenlik açısından yoğun bir şekilde taranması ve bilgilendirilmesi gereken insanlardan bahsediyoruz. Süreç belli bir zaman alıyor.” dedi.

Havalimanlarının önümüzdeki günlerde tam ihtiyaçlarını açıklaması bekleniyor.

‘Kalifiye Türk çalışanlar alınacak’

Almanya’da yayımlanan Bild am Sonntag gazetesinde dün yer alan haberde, Berlin hükümeti, havalimanlarında yaşanan personel açığının giderilmesi için yabancı kalifiye çalışanlara görev vereceği belirtildi.

Alman gazete, İçişleri, Çalışma ve Ulaştırma bakanlıklarının ülkedeki havalimanlarında geçici yabancı işçi çalıştırmaya yönelik ortak bir kampanya başlatacağını yazdı.

Üç bakanlığın ortak yapacağı çalışma kapsamında, temmuz ayından itibaren dört haneli olacak sayıda kalifiye işçinin Türkiye’den Almanya’ya götürülmesi hedefleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.