Bir zamanlar geleceğin teknolojisi olarak görülen insansız hava araçları (İHA) bugün gündelik hayatımızın hemen her alanına girdi. İHA’lar Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde kargo dağıtımında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin yeşil ışık yakması üzerine harekete geçen perakende devi Amazon, Alphabet’in sahip olduğu Wing ve yeni bir İsrailli şirket olan Flytrex bu hizmetin öncülüğünü yapıyor.

Elektrikli İHA’larla dağıtımın avantajlarını savunanlar bu yöntemin fosil yakıtla çalışan araçlarla yapılan dağıtımdan çok daha etkili ve çevreci olduğunun altını çiziyor.

Wing, insansız kuryelerin yaklaşık 10 dakika içinde kargoyu ulaştırdığını söylüyor. Üstelik bu hizmeti sunarken karayolu ulaşımında trafik yoğunluğu yaratmadıklarını belirtiyor. Wing’in İHA’ları 4 buçuk kilogram ağırlığında ve en fazla 1 kilogramlık küçük paketleri taşıyabiliyor.

Wing ABD pazarlama ve iletişim müdürü Jacob Demmitt, hizmetin hem çevre dostu hem de daha ucuz olduğunu belirtiyor. Çünkü bu elektrikli İHA’lar çok az güçle çalışıyor. Ayrıca örneğin Dallas kent merkezindeki bir pilot gün boyunca uçuşları takip edebiliyor.

Fytrex İcra Direktörü Yariv Bash de “İHA’lar yorulmuyor. Araba kullanırken mesaj yazmaya çalışmıyor. Alkollü direksiyon başına geçmiyor. Çok daha iyi hizmet alıyorsunuz” diyerek insansız hava kuryelerinin avantajlarını vurguluyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.