Reuters’in haberine göre American Airlines, Kasım ayında pilotları için Boeing 737 MAX eğitimini başlatma planlarını erteledi, Birleşik Pilotlar Derneği Salı günü yaptığı açıklamada, uçuşu durdurulan jetin tekrar gökyüzüne dönüşü için yasal onay beklendiğini söyledi.

Boeing, uçağın küresel olarak uçuşunun durdurulmasını tetikleyen 2018 ve 2019’daki iki ölümlü kazanın ardından 737 MAX’ta bir dizi değişiklik için ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) onay beklemekte. jet için pilot eğitimi gereksinimleri FAA tarafından henüz belirlenmemiştir.

Geçen ay American Airlines, 737 MAX’ın yeniden sertifikalandırılmaması durumunda eğitim planlarının iptal edilebileceğini söylemişti.

American Airlines sözcüsü, “Hizmete dönüş zaman çizelgesi belirgin olmadığı için 737 MAX ile ilgili kesin bir plan yapmadık” ve “Bu nedenle, kısa süre önce pilot eğitim planlama sürecini değiştirdik ve MAX’ın yeniden sertifika almasına bağlı olarak bunu yapmaya devam edeceğiz.”

American Airlines, yeniden sertifikalandırma sürecinde FAA ve Boeing ile iletişim halinde olduğunu ve pilotlar birliği ile yakın işbirliği içinde çalışmaya devam ettiğini söyledi.

American Airlines pilotlarını temsil eden Birleşik Pilotlar Derneği sözcüsü Dennis Tajer, Kasım ayında pilotlar için MAX eğitimine başlamanın “biraz erken” olacağını söyledi.

Mart 2019’da uçuşları durdurulan MAX uçağını kullanan 47 havayolunun elinde 387 adet uçak(2 uçak kazada kaybedildi), ayrıca toplamda 75 havayolu ve leasing şirketinin teslim alınacak 4302 siparişi bulunmaktadır. Şu anda ABD’de çeşitli meydanlarda 423 MAX jeti teslim edilmek üzere beklemektedir. Dolayısıyla öncelikle envanterinde MAX jeti olan 47 havayolu şirketi bir sonraki adımı atabilmek için öncelikli olarak sertifikasyon sürecinin tamamlanmasını beklemektedir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

EyupTurşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.