Amerika’nın en büyük hava yolu şirketlerinden American Airlines, benzerine az rastlanır bir hataya imza attı, sefere uygun sertifikasyona sahip olmayan uçak verildi.

31 Ağutos’ta yaşandığı ortaya çıkan olayda Los Angeles’dan Honolulu’ya giden uçağın bu uçuşu gerçekleştirmek için gerekli olan ETOPS sertifikasyonuna sahip olmadığı ortaya çıktı. Honolulu seferlerinde okyanus üzerinde daha uzun süre uçuş yapması için sertifiye edilen A321H tipi uçakları kullanan American Hava Yolları, yapılan planlama hatası sonucunda A321H tipi yerine okyanus üzerinde daha kısa süre uçuş yapma izni olan A321S tipi bir uçağı kullandığı ortaya çıktı.

American Hava Yolları’ndan yapılan ilk açıklamada yüzden fazla yolcunun 31 sefer sayılı uçuşta güvenli şekilde Honolulu’ya ulaştığı yaşanan planlama hatasının sorumlularının araştırıldığı açıklandı. Yapılan açıklamada kullanılan uçakların aynı motorları kullandığı ve aynı miktarda yakıt kapasitesine sahip olduğu ancak hava da yaşanabilecek bir acil duruma karşı ekstra donanıma sahip olan uçağın bir planlama hatası yüzünden sefere verilmeyerek bir hata yapıldığına vurgu yapıldı.

ETOPS Nedir?

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenmiş çift motorlu uçakları kapsayan bir standard. Çift motorlu uçakların, acil durumda inmeleri gereken diversion airportlarından en fazla bir saat uzaklıkta olmaları kuralını, daha yüksek zaman aralıklarına taşıyor. Havacılık çalışanlarının arasında Engines Turn or Passengers Swim olarak da adlandırılır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.