1944’de Türk Hava Kurumu’nun yabancı mühendislerinin de içinde olduğu bir ekibin ürünü olarak ihraç edilen ilk Türk uçağı, THK-5A.

Türk Hava Kurumu Uçak Fabrikası tarafından yürütülen uçak geliştirme projeleri içerisinde ulaştığı başarı ile ayrı bir yeri olan THK-5A yokluk içerisinde başlayan bir mücadelenin ürünü olarak ortaya çıkan bir hafif nakliye uçağı olmuştur. Eldeki imkanlar ile üretilen THK-5A uçağı elde yeterli iniş dayanımına sahip iniş takımı olmadığından dolayı iniş takımı olarak Miles Magister uçağı ana iniş takımı çiftli olarak imal edilen uçak sonrasında uygun iniş takımının elde edilmesi ile nihai görünümüne kavuşmuştur.

4 Aralık 1951’de uçabilir sertifikasını alan THK-5A bu süreçte TC-THK AY tesciline sahip olarak uçuşlarını gerçekleştirdi. 7 Haziran 1952’de Danimarka tesciline kabul edilerek OY-ACK tescilini alan uçak, ihracatı yapılan ilk Türk uçağı unvanına kavuşmuştur. Danimarka’da ambulans, posta uçağı olarak kullanılan THK-5A bir defaya mahsus olarak mahkum nakli amacıyla da kullanılmıştır.

Danimarka’da Kullanıldığı Dönemde THK-5A

 

Facebook ile Yorum Yapın

7 YORUMLAR

 1. Hocam, gidip gelip bu yazıyı okuyorum. Bir iki sorum var.
  1. Bu tip uçaktan sadece bir tane mi üretilmiş? ve üretilen mi Danimarka’ya satılmış?
  2. Danimarka bu uçağı kaç sene kullanmış?
  3. Akibeti ne olmuş?
  Saygılar

  • İlk uçuşu 1945.
   Gelişmiş modeli THK-5A sadece 2 adet,toplamda 3 adet yapılmıştır
   1952 yılında uçak fabrikası dönemin hükumeti tarafından kapatılmıştır.

 2. Büyük bir olasılıkla uçak projesinin durdurulup eldeki uçakların oraya buraya dağıtılması da NATO’ya girebilmek için DP hükümetinin ABD’ye verdiği tavizlerden bir tanesiydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.