Türk Hava Kuvvetleri’nin gökyüzündeki gururu, çelik kanatlı kartallarımızın nadide bir örneği SOLOTÜRK.

SOLOTÜRK ülkemizde havacılık konusunda ilgisi olan herkesin bildiği, hayran olduğu Türk Hava Kuvvetleri’nin Tek F-16 gösteri ekibi. SOLOTÜRK’e dair pek çok bilgiyi bildiğimizi düşünsek de bu güzide ekibi be geride bıraktığımız yaklaşık 6 yılda yaptıklarını biliyor musunuz?

Kuruluşuna dair çalışmaların 2009’da başladığı SOLOTÜRK veya o dönemki proje adıyla Türk Hava Kuvvetleri Tek F-16 Uçağı ile Gösteri Uçuşu programı geçtiğimiz bunca yıl içerisinde bir birinden güzel ve özel onlarca gösteriye imza atarken pilotlarımızın becerilerini yurtta ve dış ülkelerde defalarca kez sergiledi.

SOLOTÜRK’ün hikayesini, özelliklerini ve bu güne kadar yaptıklarını merak etmiş miydiniz? Sizin tüm bu meraklarınızı Ertuğrul Birel’in muhteşem fotoğrafları ile giderecek bir yazı genç havacılar tarafından derlenerek hazırlandı. İşte karşınızda o yazı;

Cesaretin Ete Ve Çeliğe Bürünmüş Hali: SOLOTÜRK

SOLOTÜRK, Türk Hava Kuvvetleri’nin yüce Türk milletine 100. yıl hediyesidir. Hava Kuvvetleri’mizin bu eşsiz hediyesi için kendilerine ne kadar teşekkür etsek az.

Bilindiği üzere Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir gösteri ekimiz vardı; Türk Yıldızları. Yıllarca tüm dünyada milletimizin birliğinin, beraberliğinin en güzel simgesi olmuş; bizler için sonsuz bir gurur kaynağı olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Gerek gösteri uçuşlarıyla, gerek uçuş sonrası vermiş oldukları konserle her daim moral ve motivasyonumuzu yükseltmiş, birleştirici olmuşlardır.

Şimdi bazı arkadaşlarımız şunu düşünebilir; “Madem bu kadar iyi bir ekip vardı, neden ikinci bir ekip oluşturuldu?” Bu soruya verebileceğimiz ilk cevap iki ekibin birbirinden tamamen farkı oluşudur. Öncelikle ekiplerimizin kullanmış olduğu uçaklar farkıdır. Türk Yıldızları Ekibi NF-5 uçaklarıyla gösterilerini gerçekleştirmektedirler. Ekibin gösteride kullandığı bu uçaklar, süpersonik jet uçuşuna en uygun uçak dizaynı olarak kabul edilmektedir. Solotürk Ekibinin gösterilerde kullandığı uçak F-16 tipi savaş uçağıdır. Gösteri uçuşlarında salınan beyaz duman, her iki kanat ucuna takılan duman üreteçleri vasıtası ile salınmaktadır. Uçak üzerinde boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır yani diğer F-16’lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir.

Yazının devamını okumak için;

Cesaretin Ete Ve Çeliğe Bürünmüş Hali: SOLOTÜRK

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.