Obama yönetimi, Perşembe günü 8 havayolu şirketinin Amerika’dan Havana’ya aktarma yapmadan uçmasına onay verdi.

Amerika Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx, “Başkan Obama’nın Küba ile ilişkilerin yeniden canlanması sözü çerçevesinde geleceğe doğru önemli bir adım atıyoruz” dedi. Amerika Haziran ayında

Küba’da aralarında Santa Clara ve Santiago’nun da bulunduğu 9 kente uçuş izni vermişti.

Foxx, kararın nihai hale gelebilmesi için 30 gün bekleneceğini kaydetti.

Bu yıl içinde Alaska, American, Delta, Frontier, Jetblue, Southwest, Spirit ve United havayolları Havana’ya günde ortalama 20 uçuş gerçekleştirecek.

Havana dahil Amerika’dan uçuşların gerçekleştirileceği kentler Atlanta, Charlotte, Kuzey Carolina, Houston, Newark, New Jersey, New York, Miami, Fort Lauderdale, Orlando ve Tampa’dan gerçekleştirilecek. Chicago, Philadelphia ve Minneapolis’ten Küba’ya uçuşlar daha önce onaylanmıştı.

Amerikalı turist sayısında önemli artış

Kübalı yetkililer 2015 yılının Ocak-Haziran dönemine göre 2016’da aynı dönemde ülkeye giden Amerikalı turist sayısında yüzde 84’lük artış olduğunu belirtti.

Bu rakama Küba’ya her yıl aile ziyareti gerçekleştirenler dahil değil. Küba turizmi ise yılın ilk 6 ayında yüzde 11,7 büyüdü. 2.147.600 kişi Küba’yı ziyaret etti.

Devlet haber ajansı Prensa Latina, İspanya, İtalya, Polonya ve Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısının önemli oranda arttığını da belirtti.(amerikanın sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.