Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkAmerikalılar'ın Çoğu Maske ile Seyahati Destekliyor

Amerikalılar’ın Çoğu Maske ile Seyahati Destekliyor

ABD’de yapılan son bir ankete göre halkın büyük bölümü, uçak seyahatlerinde ve diğer toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunluluğunu destekliyor.

Haber ajansı Associated Press (AP) ve Chicago Üniversitesi bünyesindeki kamuoyu araştırma kurumu NORC’un ortak anketi, Amerikalılar’ın yüzde 56’sının uçak, tren ve diğer toplu taşıma araçlarında maske kullanımının zorunlu olmasını desteklediğini ortaya koyuyor. Ankete katılanların yüzde 24’ü toplu taşımada maske şartına karşı çıkarken yüzde 20’lik kesimse, uygulama lehine ya da aleyhine görüş belirtmedi.

ABD’de Toplu Ulaşımda Maske Şartına Karşı Karar

Anket, Florida eyaletinde bir federal yargıcın uçaklarda ve toplu taşıma araçlarında ulusal çapta uygulanan maske zorunluluğunu hükümsüz kılma kararından hemen önce, 14 Nisan ile 18 Nisan tarihleri arasında yapıldı. Yargıcın kararı sonrasında havayolu şirketleri ve havaalanı işletmeleri, yolcuların maske kullanması zorunluluğunu vakit kaybetmeden kaldırdı.

Ulaştırma Güvenliği Dairesi (TSA) maske zorunluluğu uygulamasını kaldırırken Adalet Bakanlığı, Florida’daki federal yargıcın aldığı kararı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) maske kullanımının hala gerekli olduğu yönünde hükümde bulunmadığı sürece, temyize götürmeyeceğini bildirdi.

AP-NORC anketi, maske kullanımı konusundaki görüşlerin partizan çizgilerle bölündüğünü de ortaya koyuyor. Demokrat Partililer’in yüzde 80’i toplu taşımada maske zorunluluğunu desteklerken yüzde 5’i, uygulamaya karşı çıkıyor. Cumhuriyetçi Partililer’inse yüzde 45’i bu uygulamaya karşı çıkarken yüzde 33’ü destekliyor. Yüzde 22’lik bir kesimse fikir beyan etmiyor.

COVID-19’la ilgili kaygılar son iki yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen, ABD kamuoyunun toplu taşımada maske kullanımının zorunlu kılınmasını desteklediği görülüyor. Ankete yanıt verenlerin sadece yüzde 20’si, kendilerinin ya da aile fertlerinin enfeksiyon kapmasından çok ya da aşırı derecede kaygılandıklarını belirtti. Bu oran, bir ay önce yüzde 25, Omicron varyantının hızla yayıldığı Aralık ve Ocak aylarındaysa yüzde 36’ydı. Katılımcıların yüzde 33’ü virüs kapmaktan biraz korktuklarını, yüzde 48’i ise hiç korkmadıklarını kaydetti.

AP-NORC ortaklığında geçen ay yapılan bir başka anketse Amerikalılar’ın yüzde 44’ünün kendi evleri dışındayken sıklıkla ya da her zaman maske taktıklarını ortaya koymuştu. Bu oran, 2022 yılının başında yüzde 65’ti.

Son anket, Amerikalılar’ın yaklaşık yarısının başkalarıyla yakın iletişim içinde çalışanların maske kullanmasının zorunlu olmasını desteklediğini gösteriyor. Buna her 10 kişiden üçüyse karşı çıkıyor. Konser, spor etkinlikleri ve sinema gibi mekanlarda maske takılmasının zorunlu olmasına destek verenlerin oranı da hemen hemen aynı seviyede.

Ancak bu konuda da partizan çizgilerin belirleyici olduğu gözleniyor. Demokratlar’ın yüzde 72’si kalabalık etkinliklere katılanlara maske şartını desteklerken Cumhuriyetçiler arasında bu oran yüzde 25. Cumhuriyetçiler’in yüzde 49’uysa böyle bir uygulamaya karşı çıkıyor.

AP ile ortak ankete NORC’un Amerikan hanehalkı nüfusunu temsil eden olasılık bazlı katılımcı havuzu AmeriSpeak’ten bin 85 yetişkin katıldı. Anketin yanılma payı artı-eksi 3,9 puan.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu...

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...