Türk Hava Yolları’nın alt markası AnadoluJet; Antalya, İzmir, Adana ve Gaziantep’ten Ercan Havalimanı’na doğrudan sefer başlattı.

Bu yeni şehirlerle sefer sayısını 44’ten 65’e yükselen şirket, İzmir ve Adana’dan haftada 7, Antalya’dan hafta 4, Gaziantep’ten Ercan Havalimanı’na haftada 3 sefer yapacak.

Antalya’dan gerçekleştirilen ikinci sefer için Ercan Havalimanı VIP Salonu’nda tören düzenlendi. Törende konuşan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, “2018’de 4 milyon yolcuya ulaştık. Yeni havalimanının hizmete girmesiyle rakamları yukarıya taşıyacağız” dedi. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Atakan, 2018’de 4 milyon yolcuya ulaşıldığını, bunun da ülke ölçeği için önemli bir atılım olduğunu söyledi.

Tolga Atakan, “Bu rakamları telaffuz ederken Türk bayrağını dünyada dalgalandıran gururumuz THY’nin gücünü de arkamızda hissediyoruz” dedi. Bu yeni seferlerle haftada 65 sefer sayısına ulaşıldığını belirten Atakan, “Bu sadece Türkiye’deki bazı şehirleri ülkemize bağlama olarak düşünülmemeli. Bu seferler, AnadoluJet ve THY’nin devam uçuşlarına da önemli bir bağlantı sağlayacak önemli bir atılımdır” dedi.

Bilindiği gibi dünyanın en çok noktasına uçan Türk Hava Yolları, Birleşik Krallık’ta Heathrow, Gatwick, Birmingham ve Manchester havaalanları ile İskoçya’da Edinburg Havaalanı olmak üzere 5 noktadan Türkiye’ye sefer düzenliyor.

Diğer yandan KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise Yeni Ercan havalimanının devreye girmesinin charter uçuşlar, tarifeli seferler ve büyük gövdeli uçakların ülkeye gelebilmesi için önemli olacağını kaydetti.

AnadoluJet Başkanı Şamil Karakaş, KKTC’ye bugün başlattıkları çapraz uçuşlarla networklerine 4 yeni hat eklediklerini dile getiren Karakaş, hem söz konusu şehirlerin, hem de KKTC’nin turizmine, ekonomisine canlılık kazandırma hedeflerine işaret etti. Karakaş, KKTC’nin görünürlüğüne katkı koyma hedefinde olduklarını da söyledi.

Diğer yandan T&T Ercan Havalimanı İşletmeciliği Genel Müdürü Serhat Özçelik, konuşmasında yeni yapılan Ercan Havalimanına da işaret etti. Çalışmaların ilerlediğini kaydeden Serhat Özçelik, 20 bin metrekarelik terminalden yaklaşık 129 bin metrekarelik terminale geçileceğini söyledi.

Serhat Özçelik, Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanına, Ulaştırma Bakanı Atakan’a, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet yönetimine, Turizm Bakanı Ataoğlu ve KKTC yetkililerine teşekkür etti

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.