Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Anatolia Aero Design Takımı, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Aracı Tasarım Yarışması “Sae Aero Design East 2017”de biri altın, ikisi bronz olmak üzere 3 madalya alarak önemli bir başarıya imza attı.

10 ülkeden 75 takımın mücadele ettiği yarışmaya, “jaeger” isimli İnsansız Hava Aracı (İHA) ile katılan Anatolia Aero Design Takımı, genel sıralamada birincilik, en iyi ve en fazla yük taşıma oranında üçüncülük elde ederek Anadolu Üniversitesi’ni uluslararası alanda başarıyla temsil etmiş oldu. Önemli bir başarıya imza atarak yurda dönen Anatolia Aero Design Takımı için 3 Mayıs Çarşamba günü Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın da katılımıyla Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Mustafa Öç Konferans Salonu’nda ödül töreni düzenlendi. Törene; Rektör Gündoğan’ın yanı sıra Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Kurama, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Savaş Selahattin Ateş, Anatolia Aero Design Takım Danışmanı Prof. Dr. Hikmet Karakoç ile çok sayıda öğretim elemanı ile öğrenci katıldı.

“Üniversitemiz ve ülkemiz adına önemli bir başarı”

Ödül töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Gerçekten bu tür törenler bizi hem mutlu ve motive ediyor, hem de geleceğe yönelik iyi duygularımızı ve beklentilerimizi arttırıyor. Bunun gerçekten ülkemiz ve Üniversitemiz adına önemli bir başarı olduğunu ifade etmek isterim. Elde edilen gerçekten güzel bir başarı var. Bu başarının ötesinde beni daha çok etkileyen şey, öğrencilerimizin takım ruhu içerisinde bir şeyler üretmeleri ve birlikte olmaları. Bu aslında her şeyden daha değerli. Madalyalar da tabii ki önemli, neticede bir meyve, onu görünce daha mutlu oluyorsunuz. Ancak Üniversitemizde özellikle de bu yıl öğrencilerimiz bilimsel ve akademik faaliyetlerden, sportif ve sanatsal faaliyetlere kadar gerçekten önemli başarılar elde ettiler. Bugün de böyle güzel bir başarının hem duyurulması hem de hocalarımız ve öğrencelerimizle duyduğumuz mutluluğu ve gururu kamuoyuyla paylaşmak adına böyle bir toplantı düzenledik.” şeklinde konuştu.

“Üniversite olarak bu tür faaliyetleri destekledik ve desteklemeye de devam edeceğiz”

Üniversite olarak bu tür faaliyetleri her zaman desteklediklerini ve budan sonra da destekleyeceklerine değinen Prof. Dr. Gündoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Özellikle öğrencilerimizin içinde olduğu faaliyetlere daha fazla destek vereceğiz. Mühendislik Fakültemizin de biliyorsunuz bu anlamda özellikle sanal atölye, güneş arabası ve Hidroana gibi araçlarla önemli başarıları var. Ziyaretlerimde de öğrencilerin sürekli birlikte olduklarını ve dersler dışındaki zamanlarını atölyede geçirdiklerini görmek beni çok mutlu etti. Bu aslında Üniversitemiz içerisinde farklı fakültelerdeki, bölümlerdeki ve birimlerdeki öğrencilerimizin birlikte bir şeyler üretebilme gücünün ve kapasitesinin de ne denli yüksek olduğunu gösteriyor. Öğrencilerimizin kendilerine olan güvenlerini arttırmaları ve birlikte iş yapabilme yeteneklerini geliştirebilmeleri açısından bu durum çok önemli. Bu başarının bir başka kazanımı da şu, arkadaşlarımız hem yurt içinde hem de yurt dışında birlikte çalışarak bir yarışmaya katıldılar. Bunun heyecanını aynı zamanda da zorluğunu öğrendiler. Bu açıdan da çok önemli tecrübeler edindiler.”

“Rakiplerimizi tanıdık, daha iyi başarılar elde edebileceğiz”

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Kurama ise 2015 yılından bu yana daha önemli başarılar elde edildiğine değinerek, “İnsansız hava araçları alanında daha fazla çalışma ve yarışmaya katılacağız. Bu zamana kadar katıldığımız yarışmalarda birçok rakiple nasıl rekabet edebileceğimizi öğrendik, onları tanıdık. Bundan sonrası için daha iyi başarılar elde etmek mümkün.” diye konuştu.

Anatolia Aero Design Takım Danışmanı Prof. Dr. Hikmet Karakoç’un, 2015 yılında başlatılan çalışmalar hakkında ki bilgilendirmesiyle devam eden tören, Anatolia Aerp Design Takım Üyeleri; Emre Özbek, İrem Türk, Dilara Gündüz, Kübra Kart, Burak Tarhan, Semih Daban, Evren Yılmaz Yakın ve Hüseyin Kınacı ile Anatolia Aero Design Takımı Destek Ekibi Üyeleri; Akif Yılmaz, Bora Dumanlı, Büşra Boğa, Cevdet Özel, Onur Erüst, Ömer Faruk Akkoç, Serhat Güllük ve Zeynep Tek’e madalyalarının verilmesiyle son buldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.