Anne ve kızı iki yolcu, havayolunun sarhoş bir erkek yolcunun uçuş esnasındaki tacizleri önleyememesi ve saldırgan eylemlerine göz yumması nedeniyle Etihad Havayolları’nı mahkemeye veriyor. 

Christine Arimas ve kızı Kristina, 25 Temmuz 2022’de Cenevre Havalimanı’ndan (GVA) Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’na (AUH) giden bir uçuştaydı. 

Arimas, altı saatlik uçuşa iki saat kala, bir erkek yolcu tarafından rastgele ve aniden  koltuğundan çektiğini, saldırgan Christine’e ırkçı hakaretler yağdırmaya başladığını söyledi.  Arimas,saldırganın kendine ‘Sizi çılgın Asyalılar!’ diye bağırdığını hatırlıyor. Davacı, o anda saldırganın yüzünün kıpkırmız olduğunu ve alkol koktuğunu ” belirtti.

Kargaşa, diğer yolcuların ve kabin ekibinin dikkatini çekti. Bir erkek kabin ekibi üyesi kollarını saldırgan  engelleyerek Arimas’tan uzaklaştırdı. Arimas kızı Kristina’nın uyandığını ve olaya tanık olduğunu, bunun kendisini sarsılmış ve çaresiz hissettiğini söyledi. 

Arimas’a göre havayolu, sarhoş yolcuyu başka bir koltuğa taşıdığı ve zaptedilmediği için onları korumak için yeterli önlem ve önlemleri almadı. Arimas, daha da kötüsü, havayolu şirketinin saldırgana uçuş süresi boyunca sürekli olarak alkol servisi yapması olduğunu söyledi.

Abu Dabi’ye vardıklarında Arimas, Etihad tarafından kendisinin ve kızının sağlığını veya güvenliğini kontrol etmek için herhangi bir işlem yapılmadığını, havayolunun sarhoş yolcunun adını açıklamayı bile reddettiğini söyledi.

Dava, Arimases’in ikamet ettiği Filipinler’deki Makati Bölge mahkemesinde açıldı. Anne ve kızı, Etihad Havayolları’nı, güvenliklerini sağlamayarak taşıma sözleşmesini ihlal etmekle ve saldırgandan koruyarak yolcu  haklarını kötüye kullanmakla suçluyor. 

 Anne ve kız , manevi ve örnek teşkil eden zararlar için toplam 22 milyon PH (388.000 $) tutarında tazminat istiyorlar.

Mahkeme, şikayete cevap vermesi için Etihad’a 30 gün süre verdi. Mahkeme havayoluna, “Belirlenen süre içinde cevap vermezseniz, davacı varsayılan olarak karara varacak ve şikayette başvurulan tedbirden yararlanabilecektir” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.