Ukrayna devletine ait savunma sanayii şirketleri birliği Ukroboronprom ile Ukrayna İç İşleri Bakanlığı 13 adet An-178 nakliye uçağının Acil Durum Servisi ve Ulusal Muhafızlar’a tedariki için masada.

Konuya dair ilk anlaşma Paris Air Show’da sağlanırken anlaşmaya dair olarak konuşan Arsen Avakov “Bunlar Avrupa ve Ukrayna üretimi parçalardan oluşan ilk uçaklar. İlk tanıtım uçuşunun son baharda yapılması planlandı ve uçak üç yıl içerisinde hizmete girecek.” dedi.

Ukroboronprom’dan yapılan açıklamada toplam bedeli 600 ile 800 milyon dolar arasında değişen sözleşmenin son baharda imzalanmasının planlandığı belirtildi. Siparişin gerçekleşmesi durumunda bu An-178’in ilk yurt içi siparişi olacak. İlk uçuşunu 2015’de yapan An-178’de kullanılan Rus malı parçaların yerine ABD ve Avrupa kaynaklı parçalar kullanılacak.

13 adet tedarik edilmesi planlanan An-178 uçakları Airbus’tan tedarik edilecek toplam 55 helikopterle birlikte acil durumlarda kullanılacak. Helikopter ve uçakların, yangın söndürme, hasta nakli ve ulusal muhafızların intikalinde kullanılması planlanılıyor.

İlk kez bir Ukrayna kurumu tarafından tedarik edilecek An-178’ler ile hem uçağın kullanılabilir seviyeye gösterilmesi hedefleniyor. Hem de daha önce Rusya kaynaklı olan parçaların ABD ve Avrupa kaynaklı üreticilerden tedarik edildiğinin altı çizilerek batı ile olan ilişkilerde ve satışlarda kullanılmak isteniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.