ARFAA’ya misafir olduk ve sizler için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

ARFAA Airlines Retired Flight Attendant Association, yani Türkçe olarak Havayolları Emekli Kabin Memurları Derneği olarak kuruluşunu 2010 yılında gerçekleştiren dernek Kurucu Başkanı Oya Güler (THY Emekli Purser/ Sorumlu Kabin Amiri) ARFAA’yı henüz büyümekte olan bir çocuk olarak nitelendiriyor, ailesinin ve çevresinin sevgisine, ilgisine, özenine ihtiyaç duyan her çocuk gibi ARFAA’ nın da üyelerinin desteğine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Ve günümüzde Yüksek Lisans eğitimi ile Üniversitelerde dal olarak kalıcı meslek gruplarına alınmış olan Kabin Memurluğunun İş Kanununda henüz tanımlanmamış olmasının, yüksek eğitim gerekliliği ön plana alınırken bu mesleğe yıllarını veren emeklilere ait bir sosyal tesis olmamasının üzücülüğünü vurguluyor.

3. Olağan Genel Kurul ile yönetim değişikliği gerçekleşen derneğin başkanlığına gelen THY ‘den Emekli Purser/ Sorumlu Kabin Amiri Deniz Acar Molu Genel Kurul mesajında;

“Hayatımızın en güzel dönemi olan emeklilik zamanımızda amacımız öncelikle kader birliği yaptığımız mesleğimize, uzun yılların anısına sahip çıkarak birlikteliğimizi korumak ve resim çerçevemizi genişletmek.

Öncelikle sizlere hep beraber var olduğumuzu göstermek ve hissettirmek istiyoruz.

Hepimizin yaşantısı birer perde.

Gelin, sizler de bizlere katılarak bu perdeyi aralamamıza yardım edin!

Edin ki sevincimizi, yeteneklerimizi, yardımlarımızı, gezilerimizi, acılarımızı ve en önemlisi de emekliliğimizi paylaşalım.

Sizlerle güzelleşecek ve aydınlanacak günlerimiz olması dileğimle…

Sevgi ve Saygılarımla.” diyor ve Yönetim Kurulu arkadaşlarını tanıtıyor;

Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Acar Molu
Başkan Yardımcısı Ferda Yılmazgöz Erguvan
Sayman Oya Kaya
Sekreter Oya Erpek
Üye Sibel Çetin
Üye Mihriban Soner

Yedek Üyeler: Nesrin Tabur- Gülçin Sayar- Ferda Yılmazgöz Ergüven- Sibel Cetin- Nursel Göktan

11185687_990079454350118_310440373_n

Sorularımızı peş peşe sıralıyoruz:

BH: – Niçin ARFAA ?

Deniz Molu:  Dernek, Hava yollarından emekli veya bir Hava yolu şirketinde uçucu personel olarak fiilen çalışmış ve çalışmakta olan Kabin Memurlarının emeklilikle birlikte devam eden İktisadi-Hukuki-Sosyal haklarını üyeler yararına korumak ve geliştirmek, emeklilik öncesi çalışılan kuruluşlar ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde temsil etmek, üyeler yararına yardımlaşma sağlayabilmek amacı ile kurulmuştur. Türkiye genelinde temsile ve faaliyete yetkili tek dernektir.

BH: -Peki ya hedefiniz ?

Arzu Kıran Çapçı : Derneğin esas hedefi, bakıma ihtiyaç duyabilecek emekli kabin memurları için bir rehabilitasyon merkezi ve dernek üyeleri için bir araya gelerek anılarını paylaşarak hoşça vakit geçirebilecekleri bir lokal .

BH: Sizce bunun için derneğin mevcut kapasitesi  üye ve gelir açısından yeterli mi?

Cahide Boran: Hayır tabi ki. Derneğimiz kurulduğundan bu yana bütün projeler için destek verecek bir proje ortağı ve sponsorlar bulabilme çabasında. Üye artışının da buna katkısı büyük olacaktır.

BH: Çalışmakta olan meslektaşlarınızın bu konudaki görüşleri neler?

Oya Erpek: Dernek olarak çalışanların derneği TASSA ile de ortak toplantılar yapıyor, fikir paylaşımında bulunuyoruz ve ilerisi için eğitim içerikli ortak projeler geliştirmeyi düşünmekteyiz. Ve eğer başarabilirsek bir konfederasyon oluşturmak isteğindeyiz.

BH: Bu konularda üyelerden yeterli destek alıyor musunuz?

Mihriban Soner : Bizi başından beri destekleyen ve ARFAA’nın bugünkü kimliğini bulmasına yardımcı olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Ancak bunun yanı sıra bizi aidatlar ve diğer konularda hiç ummadığımız arkadaşlarımızdan bile üzenler oldu .

BH: Diğer derken ?

Nesrin Tabur: Herkes farklı bankalardan maaş aldığı için üye aidatları için otomatik ödeme talimatı alamıyoruz. Arkadaşlarımızın maaş aldıkları bankaya bizzat kendileri vermeleri gerekiyor. Derneğe üye olmak tüzüğümüzde belirtildiği gibi, üye formu doldurmak ve ayrılırken de mutlaka istifa dilekçesiyle gerçekleşiyor. Bazen bu konularda yanlış anlamalar olabilmekte.

Deniz Molu: Evet… Bir de yönetim değişikliklerinde bizlerden ayrılan üyelerimiz olabiliyor. Oysa ki  bizler her zaman beraberdik aynı yerde, aynı gökyüzünde, aynı atmosferde birlikte nefes aldık, inanıyoruz ki  kalben her zaman her yerde beraber olmalıyız.

BH: Peki son söz?

ARFAA: Biz derneğimizi çok seviyoruz ve bütün arkadaşlarımızın aynı sevgi ve bağlılıkla üye olarak derneğe güç vermelerini istiyoruz.

Gelin Tek Yürek olalım…

11198494_990081681016562_94282852_n

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.