Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Arjantinli havayolu şirketi Flybondi, NFT biletlerini satışa çıkaran ilk havayolu şirketi oldu

Arjantinli düşük maliyetli havayolu Flybondi, biletlerini  takas edilemeyen jeton olarak tanımlanan (Non-Fungible Tokens – NFT) müşterilerine sunan ilk havayolu şirketi oldu.

Perşembe günü açıklanan ve Ticket 3.0 olarak bilinen çığır açan girişim, yolculara havayoluyla seyahatlerini organize ederken daha fazla özerklik sağlamak için tasarlandı.

NFT bileti, yolcuların biletin adını değiştirmesine, başkasına vermesine veya başka bir kişiye devretmesine olanak tanır.

Ticket 3.0, Flybondi’nin yolcu deneyimini iyileştirmek için havayollarına çözümler sunan mevcut ortağı TravelX ile yönetiliyor.

Bu şema, biletlerin sahipliğini çevreleyen olağan kısıtlamaları ortadan kaldırarak daha kişiselleştirilmiş ve kullanışlı bir hizmet sunmayı umuyor.

Flybondi CEO’su Mauricio Sana, “Bilet 3.0 ile yolcularımız seyahatleri üzerinde daha fazla esnekliğe ve kontrole sahip olacak çünkü biletlerini basit ve özerk bir şekilde transfer edebilecek, yeniden adlandırabilecek veya başkasına verebilecekler. Bu lansmanla, havacılık endüstrisinde yenilik ve blockchain teknolojisi uygulaması yoluyla olumlu bir etki yaratmayı amaçlıyoruz. Oyunun kurallarını değiştirmek asla kolay değil, ancak hedefimizin gelişmek ve yolcularımıza uçma özgürlüğünde yeni bir aşama sunmak olduğunu biliyoruz.” dedi.

CoinDesk’e göre NFT biletleme teknolojisi, Algorand blok zinciri üzerine kurulu.

Eylül 2023’te TravelX baş blok zinciri yetkilisi Facundo Martin Diaz, CoinDesk’e şirketin bir yolcu bilet aldığında ücret talep etmediğini, ancak ikincil piyasada alım satım yapıldığında %2 işlem ücreti aldığını söyledi. Havayollarının da %2’lik bir kesinti yaptığı bildiriliyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR