TSK, hudut karakollarının güvenliğini, ASELSAN’ın ürettiği “insansız balonlu gözetleme sistemi” ile sağlamayı planlıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sınır  güvenliğinin sağlanmasında “mini zeplin” de kullanmayı planlıyor. ASELSAN  tarafından geliştirilen insansız balonlu gözetleme sistemlerinin sınır ve  karakolların güvenliği için kullanılması hedefleniyor. Sistem, küçük birlik ve  karakol gibi sabit tesislere, yakın emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı  sağlıyor.ASELSAN tarafından üretilen 16 metre uzunluğunda, bin metre irtifaya  çıkabilen insansız balonlu gözetleme sistemlerini test eden TSK, sistemi hudut  karakollarının güvenliğinin sağlanmasında da kullanacak. Milli imkanlarla  geliştirilen sistem, küçük birlik ve karakol gibi sabit tesislere, yakın  emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı sağlıyor. Balonla havadan gözetleme  imkanı veren sistemle istihbarat, erken uyarı, sınır güvenliğinin sağlanması  planlanıyor.

Sınır güvenliğinin sağlanmasında çeşitli önlemleri alan

Su damlası ve küresel olarak adlandırılan iki farklı modele sahip  sistem, görüntüleri gerçek zamanlı iletebiliyor. Gece ve gündüz görüş  kameralarının da bulunduğu sistemle, bir bölge 360 derece açıyla  görüntülenebiliyor.Yer destek teçhizatı ve demirleme istasyonundan gökyüzüne bırakılan  insansız balonlu gözetleme sistemi 1000 metre irtifaya ulaşabiliyor. Kaydettiği  görüntüleri anlık yer kontrol istasyonuna gönderen sistemin kontrolü yine buradan  sağlanıyor. Sert rüzgarlara karşı koyabilen sistem, hafif silah atışlarından da  etkilenmiyor.Geliştirme çalışmaları devam eden sistemin su damlası ve küresel  olarak nitelendiren perdeli balonları bulunuyor.  Su damlası olarak adlandırılan  balonlar bin metre irtifaya çıkabiliyor. 16 metre uzunluğundaki balon 180  metreküp hacime sahip.  35 metreküp hacimli küresel balon ise 500 metre irtifaya  çıkıyor.Su damlası modelinin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından birlik  testleri yapılmaya başlandı. Geliştirme süreci devam eden sistemin özellikle  sınır bölgesinde toplam 400 saat görev yaptığı ve çalışmaların devam ettiği  belirtiliyor. (YENİÇAĞ)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.