İlk planda TSK için 50 tane üretilmesi planlanan helikopterden 41 tane daha sipariş verilirken, Hindikuş testlerini başarıyla geçen Atak’tan, Pakistan’ın yanı sıra bazı körfez ülkeleri de almayı düşünüyor.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre Türkiye’nin savunma ihtiyaçları için 1990’lı yıllarda planlanan yerli helikopter üretiminin T-129 Atak ile gerçekleştirilmesinin ardından, yeni aşamaya geçildi.

TSK envanterine geçen ay girenle birlikte toplam 13 helikopter üretildi. Helikopterlerden biri ise geçen günlerde Pakistan’ın Afganistan sınırındaki Hindikuş Dağları’nda test edildi. Testleri başarıyla geçen Atak, 14 bin feet yükseklikte 2 saat 40 dakika uçtu. Dağlık bölgede uçan helikopterin 33 dakikalık yakıt rezervine sahip olarak alana döndüğü öğrenildi. Türkiye projenin başlangıcında Atak helikopterinden ilk aşamada 50 tane almayı, 41 tane daha alıp almamayı ise opsiyon olarak değerlendirmişti. Edinilen bilgiye göre TSK 41 helikopterlik opsiyonunu da kullanmaya karar verdi. Bu durumda Türkiye, 91 tane atak helikopterine sahip olacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.