Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, 16 Ocak tarihinde düşen ACT kargo uçağının mağdurları ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, trajedide hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilerken, “Bu, tüm Kırgızistanlılar için yeri doldurulmaz bir kayıptır, tüm aile, çocuklar yaşamını yitirdi. İnsanların ölmesi, büyük bir üzüntüdür. Hepimiz çok üzüldük. Yine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Siz yalnız değilsinizdir, güçlü olun. Sizinle tüm Kırgızistan halkı birliktedir. Her Kırgız, olayı kişisel bir trajedi olarak kabul etti” ifadelerini kullandı.

Kazada hayatını kaybedenler ve yaralananlara destek için alınan önlemlerin konuşulduğu toplantıda Cumhurbaşkanı Atambayev,” mağdurlar için konut sorunları çözülmeli, dünya pratiğinde benimsenen standartlar düzeyinde kurbanlar için adil tazminat sağlamalıyız. Devlet, mağdurlara yardım etme konusunda bütçe ve bütçe dışı fonları bulmakta ve bulacaktır. Ayrıca, Hükümet, vatandaşlar ve kurumlar tarafından özel hesaba tahsis edilen para ile sağlamalıdır. Tahsis edilen para, mağdurları konut ile sağlamaya harcanmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı ile konuşmalar yapılırken, tazminat ödemeleri, ilaç ve tıbbi yardımın sağlanması, çocukların eğitim sorunları, hukuki yardım gibi sosyal yardımın sağlanmasına ilişkin bir dizi meseleler gündeme getirildi.

Mağdurların konuşmalarını dinleyen Almazbek Atambayev,  kurbanların ailelerine tazminat ödemeleri konularında hukuki destek sağlanmasını öngören önlemlerin dikkatli değerlendirilmesini  vurguladı.

16 Ocak pazartesi günü  yerel saatle 07.17’de Kırgızistan başkenti Bişkek yakınlarına düşen uçakta Türk mürettebat dahil 39 kişi hayatını kaybetti.  MyCargo (ACT) Havayolları’na ait  747-400 tipi kargo uçağı Hong Kong’dan İstanbul’a uçuyor ve Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e yakıt ikmali  ve personel değişimi için inecekti. Uçak, Manas Uluslararası Havaalanı’nda yoğun sis altında iniş yapacakken havalimanı pistinden 1,5-2 km uzaklıktaki Daça-Suu köyündeki evlerin üzerine düştü. Kazadan sonra 20’den fazla konut zarar gördü. Daça-Su köyü, Manas Havalimanı’nın batı tarafında yer alıyor.

Köydeki 425 evde yaklaşık 270 aile yaşıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.