TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı Euro Annies 2015 Ödülleri’nde ”Avrupa’da en fazla yeni uzun menzilli güzergaha sahip havalimanı” seçildi. Gazipaşa-Alanya Havalimanı da kendi kategorisinde “en hızlı büyüyen havalimanı” oldu.

Havacılık sektörünün önde gelen haber sitesi anna.aero tarafından altıncısı bu yıl düzenlenen Euro Annies Ödülleri’nde İstanbul Atatürk Havalimanı “Avrupa’da En fazla yeni uzun menzilli güzergaha sahip havalimanı” seçildi. Atatürk Havalimanı geçtiğimiz yıl uzun menzilli güzergah sayısını 36’dan 40’a yükselterek havacılık sektörünün en iyilerinin belirlendiği Euro Annies 2015’te ilk sırada yer aldı. Gazipaşa-Alanya Havalimanı ise Avrupa’nın 100 bin-1 milyon yolcu kapasiteli havalimanları arasında “En hızlı büyüyen havalimanı” olarak ödül aldı. Gazipaşa-Alanya 2014 yılında yolcu trafiğinde yüzde 115 büyüme gösterdi.

TAV Havalimanları Başkan Yardımcısı Kemal Ünlü “İstanbul Atatürk Havalimanı, dünyanın en önemli uçuş merkezlerinden biri olarak destinasyon ağını genişletmeye devam ediyor. 2014’te 422 bin uçak ve 57 milyon yolcuya hizmet sunan Atatürk Havalimanı, Avrupa’da dördüncü ve dünyada 13. sırada yer alıyor. Atatürk Havalimanı’ndan 128 havayolu toplam 276 iç ve dış hat noktasına uçuyor. Başta DHMİ, THY ve SHGM olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte yürüttüğümüz özverili çalışmalarımızın sonucunu almaya devam edeceğiz. Bununla birlikte, TAV’ın işlettiği ve hızlı bir büyüme ivmesi yakalayan Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nın kendi kategorisinde ‘en hızlı büyüyen’ havalimanı seçilmesinden mutluluk duyuyoruz” dedi.

Gazipasa Airport

Atatürk Havalimanı 2014’te uzun menzilli uçuş sayısını Türk Havayolları’nın yeni uçuşlarıyla 36’dan 40’a yükseltti. Manila, Taipei Taoyuan, San Francisco ve Jakarta’ya direkt karşılıklı uçuşlar başlattı. Gazipaşa Havalimanı ise yaklaşık 726 bin yolcuya hizmet vererek, bir önceki yıla göre yüzde 115 büyümeyi başardı.

İngiltere merkezli havacılık haber ve analiz sitesi Anna.aero tarafından tamamen verilere dayanarak verilen Euro Annies ödülleri, havalimanı ve havayollarının iş geliştirme ve büyüme performanslarını değerlendiriyor. İstanbul Atatürk Havalimanı, geçtiğimiz yıl düzenlenen ödüllerde uçuş ağına 20 yeni güzergah ekleyerek “En fazla yeni güzergaha sahip havalimanı” seçilmişti. Önceki yıl da yüzde 21’lik büyümeyle Avrupa’da kendi kategorisinde yolcu trafiğini en çok artıran havalimanı olmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.