ABD’nin uyguladığı uçuşlarda elektronik cihaz yasağının ardından sipariş edilen vücut tarayıcı cihazlar Atatürk Havalimanı’na kuruldu. 

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali pasaport kontrolü sonrası arama noktalarında vücut tarayıcı (Body Scanner) 2 cihazın montajları tamamlanan tarayıcıların kısa bir süre sonra hizmete girecek.

  • Altı kıtada 250 havalimanı tarafından 1300’den fazla ProVision ATD(Otamatik Hedef Algılama) ve ProVision 2 sistemi kullanılıyor.
  •  Yolcu 1,5 saniyede taranıyor ve tarama sırasında  özel hareketler veya hareketler gerekmiyor.
  •  Cihazda  X ışınları veya herhangi bir iyonize radyasyon kullanmaz

Cihazlardan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) Atatürk Havalimanı’na konulmak üzere 10 tane aldı. Diğer cihazlar gelecek günlerde başta iç hatlarda olmak üzere diğer havalimanlarına da konacak.

Vücut tarayıcılarla, yolcunun üzerindeki plastik, seramik ve sıvı dahil tüm unsurlar ekranda görülüyor.Vücut üzerinde herhangi bir unsur varsa operatör bu bilgiyi güvenlikteki arkadaşlarına bildiriyor ve göründüğü noktaları da belirtiyor. Yolcu cihazın içine girdikten sonra iki kez sağlı ve sollu olarak dönüyor. Aynı diş protezi çekilir gibi görüntü alınıyor. Bu görüntü operatörün önüne düşüyor ve operatör de görüntüye göre karar veriyor.

İlgili resim

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.