Genel ekonomi ve gayrimenkul sektörü  merkezli konularda yayın yapan ekonomiekibi.com. adlı internet sitesinde  yayımlanan özel haberde,3. havalimanının faaliyete geçmesiyle atıl duruma düşmesi planlanan Atatürk Havalimanı arazisinin zamanla imara açılarak yandaş müteahhitlere ve Arap işadamlarına satılması kaçınılmaz olduğu ve yaptıkları                     araştırmalar sonucu ortada 92 milyar dolar yani 270 milyar liralık bir rant olduğu gerçeğine ulaştıkları idda edildi.

Üçüncü Havalimanı inşaatının birinci etabının 2018, tamamının ise 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor. Yeni havalimanının devreye girmesinin ardından  genel uçuşlara kapatılarak sadece kargo ve eğitim uçuşları için kullanılacağı öngörülen Atatürk Havalimanı Hazine Müsteşarlığı’nın tasarrufunda bulunuyor.

Haberde,”Atatürk Havalimanı arazisinin piyasa değerini anlamak için bölgedeki emlak fiyatlarına bir bakmak yeterli. Yeşilköy-Florya bölgesinde ticari ve konut imarlı arsa fiyatlarının metrekare fiyatları ortalama 8.000 -10.000 dolar aralığında ve bölgede yapılan Koru Florya, Nef Ataköy, Selenium Retro Ataköy, Sea Pearl Ataköy, Ataköy Konakları gibi lüks projelerde daire fiyatları milyon dolarların üzerinde.” görüşü paylaşıldı.

Türkiye bütçesinin yarısı kadar rant var

Arazinin bu günkü rayiç değeri 2015 yılı toplam bütçe geliri olan 483.3 milyar liranın yarısına denk olduğu ifade edilen haberde,milyarlarca lira değere sahip binlerce Hazine arazisi, Maliye Bakanlığı tarafından TOKİ’ye bedelsiz devredildiği, TOKİ de bu yerleri iştiraki olduğu Emlak Konut GYO’ya devrederek hasılat paylaşımı karşılığında müteahhitlere verildiği” ifade edilirken,sonuçta; Hazine’nin kasasına arazi satışlarından bir kuruş gelir girmediği ve tarihi rekor rantın kimlere aktarılacağı ise 3’üncü  havalimanı ihalesinde saklı gibi göründüğü”  vurgusunda bulunuldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.