Covid-19 salgını nedeniyle tüm sektörler gibi havacılık sektörü de durağan bir sürece girmiş açıkçası %85-90 oranında operasyon azaltılmıştı. Buna bağlı olarak tüm havayolu işletmeleri uçaklarını uygun meydanlarda park edilmişti.

Atatürk Havalimanı’nda operasyonun minimum düzeyde devam etmesinden dolayı onlarca uçak için apron sahası ve taksi yolları park yeri haline getirildi. Son günlerde alınan kararla Atatürk Havalimanı 35 pist başı bölgesinde hastane inşaatının başlamasıyla havalimanının emniyetli olarak kullanılması oldukça kısıtlı hale geldiği görülmektedir. Ayrıca burada dikkate alınması gereken çok önemli bir tehdit söz konusudur. Önümüzdeki günlerde, haftalarda yani kısaca bu salgın dönemi devam ederken herhangi bir nedenle( pistte çökme, deprem nedeniyle pist yüzeyinde bozulma vb) tek kullanılan 05-23 pisti kullanılamayacak duruma gelirse uçuşların başlaması halinde bu uçakların Atatürk Havalimanında mahsur kalacağı gerçeğinin de olası tehdit olarak değerlendirildiğini düşünüyorum.

Öncelikle covid-19 salgının bir an önce sonlanmasını dileriz. Umarız bu dönemde deprem gibi başka bir olumsuzlukla karşılaşmayız.

Sağlıklı, Emniyetli yarınlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Eyup Turşucu kimdir? 

Isparta’nın Yalvaç kasabasında 1953 yılında doğan Eyup Turşucu 1973 yılında Kara Harp Okulundan Tank Teğmen olarak mezun oldu. 1974 yılında Tank Subay okulunu bitirdikten sonra 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatına katıldı.

1977 yılında Kara Havacılık Okulundan Helikopter Pilot olarak mezun oldu. 1980-1987 yılları arasında Kara Havacılık Okulunda Uçuş Öğretmeni ve Alet Uçuş ve Kontrol Öğretmeni olarak görev yaptı. 1987 yılında istifa ederek Devlet Hava Meydanları İşletmesine girerek helikopter pilotu ve aynı dönemde ek görev olarak Sivil Havacılık Genel Müdürülüğünde Uzman olarak görev yaptı. Bu dönemde AÜ’de iş idaresi bölümünü bitirerek Gazi üniversitesinde işletme Yüksek lisans programını tamamladı

1995 yılında DHMİ’den emekli olarak Ankara’da kurulu SKY LINE Havacılık ve Bakım Merkezi Genel Müdürü olarak çalıştı ve 1988 yılında ayrılarak THY A.O’na B737 pilotu olarak göreve başladı. Bu dönemde Uçuş Emniyet biriminde Emniyet kontrol pilotu ve Son 5 yıl Uçuş Operasyon Emniyet Müdürü olarak görev yaparak Ağustos 2018’de emekli oldu.

Kaza İnceleme Uzmanı olarak havacılık sektöründe yaşanan olayları takip eden Eyup Turşucu, Bağımsız Havacılar sitesinde havacılık olayları ve kazaları konusunda makaleler yazarak sektör ilgililerini bilgilendirmektedir.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.