Atatürk Havalimanı’nın 3 yıl sonra charter seferlere açılması kararı alındı.Kararın gerekçesi,Atatürk Havalimanı’nda iç ve dış hatlardaki trafik ve yolcu sayılarındaki azalma ile ilgili paydaşların taleplerinin değerlendirilmesi olarak açıklandı.  Charter seferleri için 2014 yılında durdurulan slot tahsisi serbest bırakıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yapılan açıklamada,”Atatürk Havalimanı kullanımı konulu ilgi yazımız ile, havalimanının trafik yoğunluğu ve buna bağlı kapasite yetersizliği nedeniyle 2014 Yaz tarife dönemi itibariyle ilgili havalimanına tarifesiz seferlere slot talep ve tahsis edilmemesi talimatlandırılmıştır.

Ancak, uygulamanın başlangıcından bu tarafa, havalimanı kapasitesindeki ve alt yapısındaki olumlu gelişmelerin yanı sıra, Atatürk Havalimanı’nda iç ve dış hatlardaki trafik ve yolcu sayılarındaki azalma ile ilgili paydaşların talepleri de göz önüne alındığında, yeni bir düzenlemenin yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Bu kapsamda, “Merkezi Atatürk Havalimanı olmayan havayolları tarafından mevcut hakları dışında AIP GEN. 1.2. bölüm 3’te tanımlanan tarifesiz seferlerine (hac ve umre uçuşları dahil) slot tahsis edilmemesi” hükmünün iptal edilerek, münferit tarifesiz seferlere uygulanan yasak ve kısıtlamanın kaldırılmasına ve kapasite kriterleri içerisinde tahsis edilen slota uygun hareket edilmesi kaydıyla bu seferlere izin verilmesine karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.