2018’de tüm zamanların rekorunu kırarak 67,9 milyon yolcuya hizmet verdikten dört ay sonra kapatılan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kurulu olduğu alanın büyük bölümünü Millet Bahçesi’ne çevirmek için inşaat başladı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve partinin örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın da aralarında bulunduğu yüzlerce CHP’li, Salı günü inşaatın olduğu alana giderek, kararı protesto etmek istedi. Grup inşaatın olduğu alana giremeden güvenlik güçlerince durduruldu.

Güvenlik güçleri ile yapılan görüşmelerden sonra kalabalığa seslenen Canan Kaftancıoğlu, iktidarın 2019’da faaliyete geçen yeni İstanbul Havalimanı’na Suudi Arabistanlı ya da Katarlı şirketlere satmak için Atatürk Havalimanı’nı yok etmek istediğini söyledi.

CHP İstanbul İl Başkanı, ‘‘Bir havalimanı gözden çıkarılırsa geri dönüşü yok. İstanbul Havalimanı’nın Atatürk Havalimanı ile beraber çalıştırılmamasının nedeni kesinlikle teknik nedenlerden kaynaklı değil. İki havalimanının aynı anda çalışacak şekilde düzenlenebileceği ifade ediliyor. İstanbul Havalimanı’nın sadece yüzde 50’si inşa edilmiş durumda. Atatürk Havalimanı’nın yıkılması ile birlikte 8,4 milyar Euroluk bir kayıp söz konusu. Atatürk Havalimanı’nı işletmeye açık kalsaydı 15 bin kişilik ek istihdam olacaktı. Gideceklerini gördüler. Gitmeden önce ‘beşli çeteler’ eliyle vatandaşın cebinden çaldıkları çalacakları bir kuruşu aktarmak için yapıyorlar. Genel başkanımız ‘iktidara geldiğimizde haksız hukuksuz yere yapılmış bütün işletmeleri inceleyeceğiz, eğer hak ettiğinden bir kuruş fazla vermişsek geri alacağız’ demişti. Bunun korkusunu yaşadıkları için bir an önce İstanbul Havalimanı’nı, Katarlı ve Suudi Arabistanlılara peşkeş çekmek için Atatürk Havalimanı’nı kapatıyorlar’’ dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.