Uluslararası Havalimanı Konseyi (ACI) tarafından hazırlanan raporda İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yükselişi yer aldı. İki önemli başlıktaki konumuyla İstanbul Atatürk Havalimanı uluslararası önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

ACI raporunda Avrupa’daki havalimanlarının uluslararası uçuşlarda en iyi bağlantıları sunduğunu açıklanırken en iyi bağlantı ağına sahip havalimanları da listelendi. ACI raporuna göre Frankfurt Havalimanı sahip olduğu bağlantılı uçuş ağı ile Dünya’nın en iyi bağlantı ağına sahip havalimanı oldu. Frankfurt Havalimanı’nı takip eden Avrupa’daki diğer havalimanları ise Amsterdam Schipol, Paris Charles De Gaulle ve İstanbul Atatürk Havalimanı oldu. İstanbul Atatürk Havalimanı, sunduğu bağlantılı uçuş ağı ile Avrupa’nın en yoğun havalimanı olan Londra Heathrow Havalimanı’nı geride bıraktı.

Son 10 yılda bağlantı kapasitesinin gelişimi bakımından ise İstanbul Atatürk Havalimanı ikinci sırada yer aldı. Son 10 yıldaki gelişimi ile dikkat çeken körfez ülkelerinde yer alan Abu Dabi ve Doha havalimanları yüzde 806’lık artış ile birinci sırayı paylaşırken İstanbul Atatürk Havalimanı son 10 yılda yüzde 591 artırdığı bağlantı ağı ile Dünya genelinde ikinci Avrupa’da ise birinci sırada yer aldı.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.