Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGenel HavacılıkATEŞ KUŞLARI için umut doğdu, THK ve Hava Kuvvetleri işbirliğiyle gökyüzünde olacaklar

ATEŞ KUŞLARI için umut doğdu, THK ve Hava Kuvvetleri işbirliğiyle gökyüzünde olacaklar

Türk Hava Kurumundan yapılan açıklamada, CL-215 uçaklarının yurtiçi imkân ve kabiliyetler ile daha ekonomik ve kısa sürede yerine getirilmesi için Türk Hava Kuvvetleri teşkili 2’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü ile çalışmaların başlatıldığı kaydedildi.

Böylece,CL-215 uçakları için umut doğdu. THK ile Hava Kuvvetleri işbirliğiyle gökyüzünde olmalarının yolu büyük oranda arttı.

Kurumdan yapılan açıklama şöyle;

28 Ağustos 2021 Cumartesi Günü Cumhuriyet Gazetesi’nde Çıkan “Uçurulmasın Diye Her şey Yapılıyor” ”THK’da ‘İhanet’ Gibi Görev Kusuru” Başlıklı Haberle İlgili Kamuoyu Duyurusu

28 Ağustos 2021 Cumartesi günü Cumhuriyet Gazetesi’nde Erdem Sevgi imzasıyla çıkan “Uçurulmasın Diye Her şey Yapılıyor” ”THK’da ‘İhanet’ Gibi Görev Kusuru” başlıklı haber gerçeği yansıtmamakta, kamuoyunu maksatlı ve bilinçli bir şekilde yanıltmaktadır. Haberin içeriğinde yer alan ifadeler habercilik etiğine uymayan, hiçbir dayanak, belge olmadan, duyumlara dayalı yapılmış 96 yıllık bu kurum yıpratılmaya, kamuoyu nezdinde küçük düşürülmeye çalışılmıştır. Türk Hava Kurumu devletin bütün kademeleriyle koordineli bir şekilde çalışmakta olup, özellikle de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bütün kurallarına harfiyen uymaktadır.

Haberin içinde yer alan ‘THK’nın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin başvurusu yapması gerektiği” ifadeleri tamamen gerçek dışıdır. Gerçek hadiseler şöyle vuku bulmuştur:

Envanterimizde bulunan CL-215 uçaklarının üretici ülkesi Kanada Sivil Havacılık otoritesi tarafından yayımlanan yeni uçuşa elverişlilik direktifi gereği, uçaklarımıza 2020 yılı sonunda kadar kanat gövde bağlantı yorulma kontrolleri yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Stratejik bakım planı gereği bütçeyi sağlayacak yangın görevi alınması durumunda elde edilecek gelir ile servis bülteni uygulamasının tamamlanması, uçakta değişmesi gereken iniş takımı, pervane, motor gibi ömürlü malzemelerin değişiminin gerçekleştirilmesi ve periyodik bakımlara başlanarak yangın sezonunda uçakların faal hale getirilmesi planlanmıştır. İhale alınamadığından uçakların sadece periyodik rutin bakımları mevcut imkânlar ile yapılabilmiştir.

CL-215 uçaklarına uygulanması gereken pervane revizyonu ve ünite onarımları yurtiçinde yetkili kuruluşların bulunmaması nedeniyle geçmiş yıllarda son derece yüksek fiyatlar ile yurtdışı yetkili bakım merkezlerinde yaptırılmıştır.

Söz konusu revizyon ve ünite bakım onarım faaliyetlerinin yurtiçi imkân ve kabiliyetler ile daha ekonomik ve kısa sürede yerine getirilmesi amacıyla Kayseri’de kurulu olan 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü (2. HBFM) ile koordine kurulmuş ve bu bakımların SHGM’nin yetki vermesi durumunda ülkemizde gerçekleştirilebileceğinin anlaşılması üzerine 22.02.2021 tarih ve 3309 sayılı yazı ile 2. HBFM’ye revizyon ve onarımların yapılması için başvuru yapılmıştır.

2. HBFM de talebimize istinaden bakım yetkisine sahip olunması için SHGM’ne müracaat etmiş ve bu yetkiyi ülkemizin bu konudaki tek yetkili otoritesi olan SHGM’den almıştır.

Yetki belgelerine sahip olunmasından sonra uçaklarımızın X-ray çekimleri ve pervane revizyon işlemlerinin yapılması amacıyla 2. HBFM ‘ye müracaat edilmiştir. X-RAY çekimleri bitirilmiş pervane revizyon işlemleri halen devam etmektedir.

Görüleceği üzere haberde yer verilenin aksine THK üzerine düşeni yapmıştır. Yetkili otoriteden ülkemizin varlığı olan askeri tesisimize bu yetkilerin alınmasına katkı vererek, yurt dışında yapılabilen bakım onarımların ülkemizde yapılabilir hale getirilmesini sağlamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Biden, özel jetler için yakıtta vergi artışı öneriyor ve bunu zenginlerin kendi payına düşeni ödemesi olarak görüyor

ABD Başkanı Joe Biden, özel jetler için yakıt vergilerinde büyük bir artış öneriyor ve...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” düzenliyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), 03 Mart 2024 tarihinde “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” ÜÇÜNCÜ kez...

Eski Şili Devlet Başkanı Pinera, helikopter kazasında ‘boğularak’ yaşamını yitirdi

Pinera'nın kullandığı helikopterdeki diğer üç kişinin kurtulduğu kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.Eski Şili Devlet...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, 2024 Yılı Etkinlik ve Organizasyon Programı Açıklandı

Sivrihisar Havacılık Merkezi / Necati Artan Tesisleri 2024 Yılı Etkinlik ve Organizasyon Programı açıklandı.2024...

Hava taksileri ve eVTOL’ler yakında havalimanlarında da görülecek (video)

NASA'nın Kaliforniya Silikon Vadisi'ndeki Ames Araştırma Merkezi ve Joby Aviation tarafından geliştirilen yeni hava trafiği...

Diyarbakır Havalimanı’nda özel jet pistten çıktı

Atatürk havalimanından kalkış yapan TC-LLL tescil kodlu C56XR tipi özel jet Diyarbakır havalimanına inişi...

Hollandalı charter şirketi Silver Flight iflas etti

Üç  adet PC-12 tipi turboprop uçağından oluşan filosuyla charter uçuşlarda uzmanlaşmış Hollandalı havayolu Silver...

Cessna 208 Caravan, havacılıkta ilk kez pilotsuz 50 mil uzağa uçuruldu!

Havacılıkta bir ilk yaşandı. Cessna 208B Caravan tipi uçak, ABD'li uçak otomasyon sistemleri firması...