Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkAtilla Lise: "Hava Kargoda 2022'de neler yaşadık ve 2023 neler getirecek?"

Atilla Lise: “Hava Kargoda 2022’de neler yaşadık ve 2023 neler getirecek?”

1994 yılında kurulan ve dünyanın önde gelen temel havayolu, havalimanı ve seyahat yazılımı çözümleri sağlayıcıları Hitit‘in Ulaştırma Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Atilla Lise, “2023’te hava kargo taşımacılığını neler bekliyor, 2022’de neler yaşadık ve 2023 neler getirecek?” konularını içeren bir yazı kaleme aldı.

“Hava kargoda manuelden dijitale geçişin önemine” dikkat çeken ve sektörün ihtiyacı olan dijitalleşme için çözümlerinin hazır olduğunu belirten Lise, pandemi dönemi ve sonrasında yaşanan süreçlerin, yıllarca yolcu taşımacılığının yan ürünü muamelesi gören hava kargonun yıldızını parlattığının altını çizdi.

Lise’nin yazısı şöyle;

2022’nin sonuna gelirken hava kargo alanında neler yapıldığından bahsetmenin 2023 beklentilerimiz için faydalı olacağını düşünüyorum. Nispeten dalgalı bir seyir izleyen ve 2021 yılındaki yükselişin biraz altında performans gösteren bir yılı geride bıraktık. Öngörülemeyen bazı uluslararası olaylar hava kargo sektöründe hafif bir gerilemeye neden oldu. Ancak geçmişten çıkardığımız bir ders varsa o da hava kargonun artık havacılığın ayrılmaz bir parçası ve havayollarının mutlaka girmesi gereken kârlı bir iş alanı olduğudur.

Neden mi? Gelin zamanda kısa bir yolculuğa çıkalım.

Pandemi ile değişen ve dönüşen, ilk anda beklenmedik bu duruma hazır olmamanın sonucu olarak karşımıza çıkan bazı sayısal değerlerden bahsetmek istiyorum. 2020 başında pandemiyle gelen seyahat yasakları, ülkelerin sınırlarını kapatması ve sonuçta havayolu şirketlerinin yaklaşık 2020 yılında %80 ve 2021 yılında %25 gelir kaybı yaşamaları… Kısaca bu dönemde havacılık sektörü, 2020’de 138 milyar dolar, 2021 yılında ise 52 milyar dolar zarar etti. Hava kargo, çoğunlukla uçuşlarla birlikte işleyen bir sistem olarak planlanmış olduğundan yolcu seferleri iptal edildiği için hava kargo arzı da % 60 azaldı.

Fakat sadece kargo taşımacılığı yapan şirketlerin birim kargo ücretlerini ortalama 3-5 kat arttırması ve buna rağmen yakaladıkları yüksek iş hacmi açıkçası onların bile beklemediği bir durumdu. Hava Kargo geliri böyle bir dönemde maksimumlara ulaşabildi.

Business Class’ın Yeni Yolcusu: Kargo

Bu durum yolcu odaklı havayollarını da harekete geçirdi. Yolcu uçaklarında, yolcu taşımaksızın kargo taşımaya başladılar… Genel kargoların yanı sıra ne de olsa bireysel ihtiyaçlardan daha büyük bir hacimle maske, eldiven, tıbbi ve hijyenik malzeme taşınması da söz konusuydu. Koltuklar söküldü, kargolar tabiri caizse, birinci sınıf uçmaya başladılar. Böylece de havayolları ihtiyaç duydukları nakit girişini kargo gelirinden elde etmeye başladı.

Kaçınılmaz olarak kargo gelirinin toplam havayolu geliri içindeki oranı % 12’lerden %35’lere çıktı. Bu değişimle hava kargo ürünü, ikincil ürün olarak algılanmaktan kurtularak en az yolcu geliri kadar önemli bir kalem olduğunu, özellikle kriz dönemlerinin güven kapısı olabileceğini tüm sektöre gösterdi.

Sözün özü, pandemi dönemi ve sonrasında yaşanan süreçler, yıllarca yolcu taşımacılığının yan ürünü muamelesi gören hava kargonun yıldızını parlattı… Peki, bundan sonra hava kargonun geleceğini nasıl görüyoruz? Açıkçası eğri oturalım doğru konuşalım, sektörün hızlı bir şekilde dijitalleşmeye ihtiyacı var! Evet, ama nasıl? Hepinizin bildiği üzere ne yazık ki hava kargo sektörü bilgi aktarımı için hâlâ büyük ölçüde kâğıda- kaleme yani manuel süreçlere dayanıyor. O halde hava kargo endüstrisi öncelikle düşük veri kalitesi, eksik kapsam, eski teknoloji ve demode standartların kullanımı, ortak veri standartlarının eksikliği ve gümrük ve devlet otoriteleriiyle iş birliği gibi birçok sınırlamanın üstesinden gelmek zorunda.

Hava kargoda manuelden dijitale

Sorunu tam olarak ortaya koymak ve kabul etmek çözüme ulaşmak için yol haritasını da oluşturmak demek. Az önce de söylediğim gibi dijitalleşme işin anahtar kelimesi. Yenilikçi hizmet ve çözümlerin geliştirilmesinde kilidi açacak olan sihirli sözcüğümüz: Dijitalleşme! Bu alanda yapılacak tüm faaliyetler müşteri odaklı bir şekilde yürütülmeli ve hava kargonun, sunduğu değerleri uyarlamak ve geliştirmek için bir evrim sürecinde olduğumuz unutulmamalıdır.

Burada yine Hitit’in olmazsa olmazı, tüm paydaşların dirsek dirseğe çalışmasının başarı getireceği ortadadır. Tüm tedarik zinciri paydaşları ortak bir zeminde buluşmalı ve çözümün parçası olmalıdır. Peki sorunu ve beklentileri ortaya koyduktan sonra Hitit’in yeni hava kargo çözümleri konusunda sektöre neler kazandırdığını merak ediyor olmalısınız. Bu noktada sektörün ihtiyacı olan dijitalleşme için çözümlerimizin hazır olduğunu belirtmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

Göçmen kuş olması nedeniyle neredeyse dünyada uçmadığı sema bırakmayan bir tür olan Turna Kuşu’nu yani Crane’i yazılım çözümlerimize marka olarak seçmiş olmamız da bu açıdan çok anlamlı. Çünkü Hitit’te her yere en iyi teknoloji götürme amacıyla çalışıyoruz

Akıllı, çevik ve ihtiyaca uygun çözümler

Peki farkımız ne? Hitit’in hava kargo çözümleri, havayolu şirketlerinin, kargo handling şirketlerinin ve genel kargo satış acentelerinin ticari ve operasyonel kargo işlevlerini yeni nesil teknoloji ile tüm yönleriyle ele almalarını sağlıyor. Bu özellikler Hitit’in kargo çözümlerini rakiplerinden ayırmaktadır.
Hitit, IATA Stratejik Ortaklık Kargo Kurulu üyesidir ve IATA’nın belirlediği StB Kargo standartlarına uygundur. Kurguladığı çözümlerin öne çıkan özellikleri, her sistemle ortak çalışmaya uyumlu,  güvenli, ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu olmasıdır. Tüm bu özelliklerimizle hava kargo süreçlerini yüksek teknolojiyle, dünya standartlarına uyumlu ve sorunsuz bir şekilde yürütmek isteyen tüm sektör paydaşlarına hizmet vermeye hazırız. Bize her zaman sales@hititcs.com ’dan ulaşabilirsiniz.

2023 yılının sektörümüz açısında verimli geçmesini diliyor, tüm Partnerlerimize ve sektörde görev yapan tüm çalışanlara şimdiden iyi yıllar diliyorum.

HİTİT

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı

Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime...

Atlanta dünyanın en yoğun havalimanı olurken, İGA İstanbul Airport ilk 10’a girdi

Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL), 2023 yılında havacılık merkezinden geçen 104.653.451 yolcuyla dünyanın en yoğun havalimanı...

Pegasus’un Mart – 2024 trafik verileri ve karbon emisyonu istatistikleri açıklandı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde, Mart –...

Airbus, havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrekte Boeing’i geride bıraktı

Airbus, dünya çapındaki havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrek teslimatlarında Boeing'i geride bıraktı.Airbus'ın yayınladığı son...

Ural Havayolları, mahsur kalan Airbus A320’yi tekrar hizmete döndürme planlarının olmadığını açıkladı

Ural Havayolları, güney Sibirya'daki Novosibirsk'in hemen dışında bir Rus buğday tarlasında mahsur kalan Airbus...

Musa Alioğlu: “Gök vatan” İsrail uçaklarına kapatılsın

Her şey, 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze sınırından İsrail'e giren Hamas'a bağlı İzzettin El...

İnsan dışkısından uçak yakıtı üretmek için anlaşma sağlandı

İngiltere merkezli biyoyakıt şirketi Firefly, insan dışkısını uçak yakıtına dönüştürmeye hazırlanıyor.Firefly, kanalizasyon atıklarının sürdürülebilir havacılık...

British Airways yeni nesil gerçek zamanlı hava tahmini uygulamalarına geçiyor

British Airways (BA), operasyonlarını geliştirmek için iki yeni nesil gerçek zamanlı hava durumu uygulamasını kullanıma...