Cumhuriyet gazetesinden Jale Özgentürk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un dikkatini çekmek için ETS önüne çadır kuran ve sonrasında gözaltına alınan Atlasglobal mağduru çalışanların zor durumda olduğunu yazdı.

Mağdur işçilerin AtlasGlobal’den 50 milyon lira alacağının bulunduğunu kaydeden Jale Özgentürk, çalışanların Ali Murat Ersoy’a ‘hileli iflas’ suçlamasında bulunduğunu hatırlatarak, ”Alacaklı olarak iflas masasına müdahil olduklarını söyleyen yönetici, şunları ekliyor: ‘Mal kaçırıldı. Şirketin içi boşaltıldı. Şirket iflas kararından sonra verdiği bilançosunda düzeltmeler yapmış. Şirket çok borçlu. Batırdıktan sonra alacağımızı almamız mümkün değil’ diyor. Söylediğim gibi toplam 2 bine yakın çalışanın alacağı 6 milyon dolar. Yani 50 milyon TL’ye yakın.” ifadelerini kullandı.

Özgentürk,  bugünkü köşeyazısında AtlasGlobal mağduru iç çalışanın söylediklerine de yer verdi. Üç işçi, yaşadıkları mağduriyetle ilgili şunları söylüyor:

”Kirasını ödeyemeyen, çocuğuna bez alamayan var”

– 25 senedir şirketim ve sektörümün prestiji için işimde en iyisini yapmaya çalıştım. Atlas Global markasına emek verdim. Pandemi yüzünden zaten iş yok. Çok zor durumda olan arkadaşlarımız var. Biz bu direnişi yapmazsak emeklerimiz boşa gider. Emeklerimizin karşılığını alana kadar buradayız.

– 15 yıl hizmet sektörü ve yolcu hizmetleri biriminde çalıştım. Bayram, seyran olduğunda biz orada sabahlara kadar çalıştık. Büyük emek sarf ettik. Herkesin işi zordur ama hayatımda hiç yaşamayacağım şeyleri gördüm. Özellikle eski çalışanlar orayı aile gibi gördü. Şimdi de otel aldılar. Herkes mağdur, kirasını ödeyemeyen, çocuğunun bezini alamayan insanlar var.

– Ben 50 yaşındayım. 50 yaşında nasıl iş bulacağım, kara kara onu düşünüyorum açıkçası. Başka bir sektöre geçme olasılığım da yok. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.