Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkAtlasglobal'deki kriz KKTC'yi etkilerken THY çalışma başlattı

Atlasglobal’deki kriz KKTC’yi etkilerken THY çalışma başlattı

Özel havayolu şirketi Atlasglobal’de patlak veren ekonomik kriz, turizm ve dış dünya iletişim açısından Türkiye’ye bağımlı olan KKTC’yi zor durumda bırakıyor. Düne kadar adanın kuzeyini Türkiye’ye bağlayan dört şirketten bir tanesi olan Atlas Global’in faaliyetlerini durdurması KKTC’nin dış dünya ile bağlantısını sekteye uğrattı.Atlasglobal’in faaliyetlerini durdurmasının hemen ardından KKTC Hükümeti, oluşan boşluğu doldurmak için harekete geçti. KKTC, kalan üç şirkette uçak seferlerinin artırılması için uğraşıyor.

KKTC Ulaştırma Bakanlığı’nın konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Atlasglobal, 26 Kasım 2019 tarihi itibariyle yapmış olduğu açıklama ile tüm uçuşlarını 21 Aralık 2019 tarihine kadar durduğunu bildirdi. Bu durum haliyle ülkemiz hava ulaşımını da olumsuz etkileyecektir” ifadeleri yer aldı

SEFERLER ARTACAK

Açıklamanın devamında, bu süreçte biletleme işlemi yapmış olan yolcuların durumları ve oluşan mağduriyetlerin nasıl giderileceği konularının Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile karşılıklı olarak istişare edilmeye başlandığı paylaşıldı. KKTC Ulaştırma Bakanlığı söz konusu açıklamada, Türkiye’den uçuş yapan üç havayolu firması ile ek seferlerin planlanmasına başlandığını da ifade etti.

THY DEVREYE GİRDİ

Gazete Duvar’ın aktardığı haberine göre, Atlasglobal’in seferlerini bir ay süreyle durdurmasının ardından KKTC’ye seferlerin aksamaması için Türk Hava Yolları çalışma başlattı.

Bu gelişme ile beraber Atlasglobal, son on yıl içerisinde KKTC’de faaliyetlerini askıya alan Kıbrıs Türk Hava Yolları ve Borajet gibi isimlerin bulunduğu listeye eklenmiş oldu. Söz konusu şirketlerin iflası neticesinde son yıllarda KKTC’ye dönük uçak biletlerinin fiyatlarında artış gözlemleniyor. Bu fiyat artışı nedeniyle birçok Kıbrıslı Türk, Ercan Havalimanı yerine adanın güneyinde bulunan Larnaka Havalimanı’nı tercih ediyor.

“ÖNCEDEN HABER VERİLMESİ GEREKİYORDU”

Konuyla ilgili HABERCİ gazetesine açıklamada bulunan Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Atlas Global’in seferlerini durdurduğunu açıkladı.  Tolun yapılan açıklamada bizi ilgilendiren kısmın 21 Aralık’a kadar bilet almış yolcuların mağduriyetlerinin 16 Aralık 2019 tarihinde sitesinde nasıl karşılanacağı konusunda duyuru yapacağı olduğunu söyledi.

KKTC’ye düzenli seferleri olan bir firmanın uçuşlarını iptal etmesinin hem ülke adına hem de yolcular adına üçüzü bir durum olduğunu dile getiren Tolun, “Bizi üzen bir diğer konu da uçuşların durdurulacağının önceden bildirilmemesidir” dedi. 

“ETİK DEĞİL…”

Usulen, şirket tarafından uçuşların durdurulacağı konusunda önceden bilgi vermesi gerektiğini kaydeden Tolun, elinde bileti olan yolcuların yaşadığı sıkıntıyı hangi firmayla çözeceğini bildirmesinin gerektiğini ifade etti. Bütün bunların yapılmaması ve biletlerini almış yolculara para iadesi yapılmamasının etik olmadığını belirten Tolun, KITSAB olarak acentelere gerekli katkıyı sağlayacaklarını söyledi.

“KRİZ MASASI OLUŞTURDUK”

KITSAB olarak haberi alır almaz harekete geçtik ve bir kriz masası oluşturduk” açıklamasında bulunan Torun, Türk Hava Yolları ve Pegasus ile iletişime geçtiklerini anlattı. Tolun, Atlas Jet’in haftalık uçuşunun 2 bin 500 yolcu kapasitesiyle gerçekleştiğini buradan doğan açığı diğer firmalarla kapatmanın mümkün olduğunu belirtti.

“BİLET FİYATLARI ARTACAK”

Yaşanan olayın ardından bilet fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olduğunun altını çizen Tolun şu değerlendirmede bulundu “Bilet fiyatlarında artış beklenen bir durum. Ancak böyle bir sorunun yaşanmasını onaylamamız mümkün değildir. Bu artışların önlenebilmesi için Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık’ın devreye girmesi lazım” devlet bakanlıklarının alacağı tedbirlerle bilet fiyatlarında artışın önüne geçilebileceğini söyleyen Tolun, “Bu özel zamanda yaşana krizi el birliğiyle atlatmamız lazım” dedi. 

“ACENTELERE DUYURU YAPTIK”

KITSAB olarak acentelere duyurular yaptıklarını, mağdur olan acente müşterilerinin bildirilmesi çağrısında bulunduklarını aktaran Tolun, hukuk yoluyla mağduriyetlerin giderilmesi için girişim başlatacaklarını ifade etti. “Bizim şu anda yapabileceğimiz tek şey acentelerimizin müşterilerinin yaşadığı maddi kayıplarla ilgili sıkıntıları gidermek. Bu noktada da üzerimize düşeni yapacağız” ifadelere yer veren Tolun, internet üzerinden bilet almış şahıslar adına ellerinden bir şey gelemeyeceğini de açıkladı. 

“YERLİ BİR HAVAYOLU ŞİRKETİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Yaşanan sürecin hassas bir dönem olduğuna vurgu yapan Tolun, “Şirketin iflası söz konusu değildir. Bu tür zamanlarda spekülasyonlara fırsat vermemek gerekir” dedi.

Uçuşların iptali, acente ve yolcuların yaşadığı mağduriyetlerden çıkarılan en önemli sonucun yerli bir havayolu şirketine duyduğumuz ihtiyaç olduğunu kaydeden Tolun, ticari hizmet veren yerli bir havayolu şirketini bir an önce devreye girerek hizmet vermeye başlamadı gerektiğinin altını çizdi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Sivas Nuri...

FAA’den, United ve American Airlines filosundaki 300 Boeing uçağı için hayati uyarı!

 DailyMail.com'un özel haberine göre, FAA bu yılın başlarında Boeing jetlerindeki olası bir kusuru gidermek...

Acil çıkış koltuğu talimatlarına uymayı reddeden yolcu tutuklandı

Bir Frontier Airlines yolcusu, acil çıkış sırasındaki koltuk talimatlarına uymayı reddetmesinin ardından Charlotte Douglas...

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....