Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin, İtalyan turboprop yolcu uçağı üreticisi ATR’ye İran Air’in filosundaki uçaklara parça tedariki izni verdiği açıklandı.

Filosunun en yeni uçaklarını uçar durumda tutmakta zorlanmaya başladığı dönemde alınan karar İran Air’e derin bir nefes aldırdı.

ATR sözcüsü tarafından yapılan açıklamada kararın geçtiğimiz nisan ayına dayandığını açıklanırken “Nisan 2019’da ATR İran Air’in filosuna destek sağlamak üzere Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi tarafından yetkilendirilmiştir.” denildi.

Yapılan açıklamada “Verilen lisans ATR’yi belirlenen ihracat şartlarına uygun olarak parçaların, bileşen ve araçların ihracatı, yazılım güncellemeleri ve ve uçakların uçuş emniyeti için gerekli teknolojilerin sağlanması noktasında yetkilendiriyor. Lisans 30 Nisan 2021’de sona erecek.” denildi.

Nükleer anlaşma sonrasında ATR’den 20’si kesin 20’si opsiyon olmak üzere 40 adet ATR72-600 tipi yolcu uçağı sipariş eden İran Air, yaptırımlar başlamadan saatler önce tek seferde teslim aldığı beş uçak ile 20 uçaklık siparişin 13’ünü teslim almıştı. ATR’den yapılan açıklamada 24 saat ek süre olması durumunda beş uçak daha teslim edilebileceği söylenmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.