Avrupa Kokpit Birliği (ECA), havayolu patronu O’Leary’nin maaşının tamamını yeniden alırken, Ryanair çalışanlarının maaşlarında kriz indirimlerini kabul etmeye zorlamasını eleştiriyor. Pilotlar sendikasından yapılan açıklamada, “Corona krizi sırasında Ryanair çalışanları ciddi kesintileri kabul etmek zorunda kaldı. Ekipler ciddi ücret kesintilerinden çok etkilendi. Pilotlar, kısa süreli çalışmaya ek olarak uygulanan yüzde yirmiye varan maaş kesintilerinin, mümkün olan en kısa sürede kriz öncesi düzeye getirileceğine güvendiler. O’Leary’nin o dönemde gönüllü olarak maaşını düşürmesi de bu güvene katkıda bulundu. Ancak şu anda olan şey tamamen farklı bir şey.” denildi.

Ryanair, pilotlarına kriz öncesi seviyelere geri dönüş teklif ediyor, ancak bu süreç bir veya iki yılı bulacak. Buna karşılık havayolu, başlangıç ​​maaşlarını düşürmek ve enflasyon riskini çalışanlara aktarmak istiyor.

Kokpit Birliği ise “Ryanair patronunun şimdi kriz öncesi maaşının tamamını yeniden alması ve çalışanlarının önümüzdeki yıllarda maaşlarında indirime gitmek zorunda kalması gerçeği, iyi bilinen çalışan karşıtı çizgiyi sürdürüyor” görüşünü savunuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.