Avrupa Komisyonu, İrlandalı uçak kiralama şirketi AerCap ve General Electric Capital Aviation Services–GECAS’ın 30 milyar dolar değerinde ortak bir uçak kiralama şirketi kurmasını onayladı. 

Komisyon yaptığı açıklamada, ” irket kurulmasının uçak ve motor kiralama pazarlarında ciddi rekabet endişelerine yol açması olası değildir.” vurgusunda bulundu.

Anlaşma çerçevesinde General Electric’in AerCap’te %46 hissesi olacak. 

Komisyonun ilk soruşturması, birleşme anlaşmasından olumsuz etkilenen uçak ve havacılık motoru kiralama pazarlarına odaklandı. General Electrics’in bir uçak motoru üreticisi olduğu ve pazar rekabetini etkilemek için AerCap’teki azınlık hissesini kullanma olasılığının düşük olduğu belirtildi. 

Ortak şirket kuruluşunun 2021’in sonuna kadar tamamlaması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu

Avrupa Komisyonu, yasama sürecini başlatan, ayrıca Birliğin yürütme organı olarak AB müktesebatını, bütçeyi ve programları uygulamaktan ve idari denetimden sorumlu kurumdur. Avrupa Komisyonu, her bir üye devletten bir kişinin yer aldığı, 5 yıl için seçilen 27 üyeden oluşur. Bu kişilere “komiser” adı verilir. Her komiser bir veya daha fazla AB politikasının yürütülmesinden sorumludur. Komisyon adeta bir Bakanlar Kurulu gibi faaliyet gösterir. Komisyon’da komiserlerin yanı sıra, Avrupa Birliği görevlilerinden oluşan 25.000 kişilik bir idari teşkilat da mevcuttur.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.